10 znakov „ideálneho“ šéfa, na základe 10-ročného výskumu Google. Budete prekvapení!

Firma dokáže minúť akékoľvek množstvo peňazí na nábor, pohovory a najímanie najlepších zamestnancov, ale ak je šéf blázon, rýchlo utečú.

A naopak: dobrý manažér nielenže povzbudzuje podriadených, aby pracovali na maximálnej úrovni, ale tiež robí túto prácu atraktívnejšou.

Už viac ako desať rokov spoločnosť Google realizuje projekt pod kódovým názvom Kyslík. Cieľom je zistiť, ako vyzerá ideálny manažér, aby potom takto fungovali aj noví manažéri. Výskum sa oplatil: postupom času sa obrat spoločnosti znížil, zvýšila sa produktivita a spolu s ňou aj spokojnosť zamestnancov.

Najzaujímavejšie je, že odborné znalosti neboli také dôležité, ako by sa mohlo zdať. Oveľa dôležitejšie boli zručnosti emočnej inteligencie – schopnosť porozumieť a kontrolovať emócie, svoje aj iných ľudí.

Toto je podľa spoločnosti Google dobrý šéf …

  1. Dobrý tréner

Namiesto riešenia každého problému naraz, najlepší manažéri využívajú problémy ako lekcie.

Nasmerujú svoje tímy správnym smerom a zdieľajú informácie v tých správnych momentoch. To umožňuje tímu získavať cenné skúsenosti a rásť.

  1. Posilňuje tím a vyhýba sa mikromanažmentu

Nikto zo zamestnancov nepovie: „Zbožňujem, byť pod drobnohľadom a neustálou kontrolou.“

Dobrí manažéri dávajú svojim zamestnancom slobodu, ktorú hľadajú: skúmať svoje nápady, riskovať (rozumne) a robiť chyby. Poskytujú tiež potrebné fyzické nástroje, organizujú flexibilný rozvrh a snažia sa všetkými možnými spôsobmi vytvoriť najpohodlnejšie pracovné prostredie.

  1. Vytvára tímovú atmosféru

Vedci spoločnosti Google zistili, že kľúčom k úspechu tímu je vytvorenie „psychologicky bezpečného“ prostredia, v ktorom sa všetci členovia cítia ako priatelia. Sú si istí, že nikto v tíme nebude rozhorčený chybami, ktoré urobili, otázkami, ktoré kladú alebo návrhmi nových nápadov.

Inými slovami, dobré tímy pracujú na dôvere – a dobrí manažéri pomáhajú túto dôveru budovať.

  1. Zameriava sa na výsledky

Najlepší manažéri nie sú hviezdami zápasu, radšej pomáhajú spoluhráčom profesionálne rásť vo všetkom.

Sú pre ostatných príkladom, neboja sa vyhrňovania rukávov a prakticky pomáhajú vyriešiť konkrétny problém, ktorý sa objavil. Tento prístup motivuje ich tím skvelým spôsobom.

  1. Má dobré komunikačné schopnosti

Najlepší manažéri sú skvelí poslucháči. To im pomáha lepšie porozumieť ich tímom a prejaviť empatiu.

Okrem toho, kompetentní lídri chápu, že vo vedomostiach je sila. Preto sú ochotní zdieľať informácie so svojimi tímami, aby ich ľudia vedeli, čo, ako, prečo a kvôli čomu.

  1. Podporuje kariérny rast

Kvalitní manažéri udržiavajú a posilňujú spätnú väzbu s každým zamestnancom: povzbudzujú ich pri každom úspechu alebo kritizujú určité chyby, ale svoje výroky formulujú spôsobom, ktorý je taktný a konštruktívny.

Investujú tiež do podriadených, pomáhajú im dosahovať ich osobné ciele v kariére, ale zároveň chápu, ako to budú vnímať ostatní členovia tímu. Aby sa predišlo žiarlivosti alebo nepriateľstvu, musí byť manažér schopný dokázať tímu, že zamestnanec, ktorého odmenil, je skutočne hodný bonusu alebo povýšenia.

  1. Má jasnú víziu / stratégiu pre celý tím

Kompetentní manažéri vždy presne vedia umiestnenie tímu, smer ďalšej práce a konečný cieľ, ako aj spôsoby, ako ho dosiahnuť.

Zabezpečujú tiež, aby každý člen tímu chápal svoju individuálnu úlohu pri implementácii tejto stratégie.

  1. Má kľúčové technické zručnosti

Kvalitní manažéri nielen rozumejú významu všetkých operácií vykonávaných tímom, ale sú tiež schopní vždy pomôcť a ponúknuť osobný príklad. Týmto dávajú svojim zamestnancom jasne najavo, že spoločne dokážu vyriešiť všetky problémy a odpovedia na všetky vzniknuté problémy či výzvy.

Ak je manažér presunutý na nové oddelenie, bude potrebovať čas, aby sa naučil, ako všetko funguje a pracoval na budovaní dôvery. Dovtedy ani jeden kompetentný líder nezačne rozdávať rady a tobôž nie robiť radikálne zmeny.

  1. Účinná spolupráca

Zlí manažéri vnímajú svoj tím ako samostatnú bojovú jednotku, ktorá konkuruje iným oddeleniam spoločnosti či dokonca sabotuje ich prácu.

Naopak, dobrí manažéri to vidia vo väčšom merítku. Pracujú pre dobro spoločnosti ako celku a povzbudzujú podriadených, aby robili to isté.

 

  1. Robí uvážené rozhodnutia

Dobrí manažéri nie sú impulzívni, ale rozhodní. Po preskúmaní faktov a zohľadnení názorov zamestnancov a perspektív sa posunú vpred – aj keď si to vyžaduje rozhodnutie, ktoré nie všetci schvália.

Zároveň sa zaväzujú implementovať tieto rozhodnutia a sú schopní vzbudiť rovnakú dôveru v celom tíme.

Ste prekvapení týmto výsledkom výskumu?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “10 znakov „ideálneho“ šéfa, na základe 10-ročného výskumu Google. Budete prekvapení!”