Archeológovia našli spodnú bielizeň, ktorá má viac ako 500 rokov. Takto vyzerala!

Mary Phelps Jacobová je populárne meno v histórii dámskeho oblečenia. Je považovaná za vynálezkyňu modernej podprsenky, po tom, čo si na ňu v roku 1914 nechala urobiť patent. Predtým boli pre ženy jedinou možnosťou korzety – aspoň tak si to vtedy mysleli.

Nedávny nález na starodávnom rakúskom hrade ukázal, že podprsenky vôbec nie sú objavom 19. storočia. V krypte hradu boli nájdené podprsenky, ktorých vek sa odhaduje na viac ako 500 rokov. Pochádzajú z obdobia, keď Leonardo da Vinci stále kráčal po tejto Zemi.

Objav tiež ukázal, že spodná bielizeň nie je len staršia, ako sa pôvodne myslelo, ale je tiež viac „sexy“, pretože starodávna podprsenka bola zdobená čipkou.

Podivne vyzerajúci zámok Langberg vo východnom Tirolsku je miestom, kde bol tento objav nedávno nájdený.

Hoci nebola objavená v najlepšom stave, je zrejmé, že vyzerá ako moderná podprsenka.

Spodná bielizeň nebola ani zďaleka taká obyčajná, ako by sa mohlo zdať. Bola starostlivo zdobená, aby pridala jej majiteľke patričnú príťažlivosť.

Tieto nohavičky s podprsenkou boli detailne zdobené čipkou, čo je viditeľné aj voľným okom.

„Predviktoriánske tajomstvo“

Okrem toho sa tu našli aj široké nohavice, zatiaľ však nie je známe, či boli určené pre ženy alebo mužov.

Celý nález pozostával zo štyroch podprseniek bielizne, ktoré prepísali históriu, pretože sa predpokladalo, že podprsenky sa začali používať až pred sto rokmi.

Niektorí ľudia poznamenali, že tieto kúsky spodného prádla im pripomínajú oblečenie Raquel Welchovej z filmu Milión rokov pred Kristom.

Vedci tvrdia, že tam boli umiestnené v roku 1480, počas prestavby hradu.

Zaujímavé je, že zatiaľ nič podobné sa doteraz nenašlo. Kto podľa vás nosil takéto spodné prádlo?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Archeológovia našli spodnú bielizeň, ktorá má viac ako 500 rokov. Takto vyzerala!”