Dôležitá lekcia, ktorú nás naučil najbohatší muž sveta – Bill Gates

 

Bill Gates sa zaujíma o mnoho vecí: bohatstvo, činy, nápady.

To všetko je odhalené v novom dokumente od Netflixu, Inside Bill´s Brain: Decoding Bill Gates. Dokument rozpráva o jeho neuveriteľnej ceste – od globalizácie kancelárskych programov k vytvoreniu jednej z najvplyvnejších spoločností na svete, vďaka ktorej sa stal najbohatším človekom na planéte a vedúcim najväčšieho fondu na svete.

Nie je to len o tom. Nie je to len o jeho úspechu, o jeho neobyčajnom zmýšľaní a ani o jeho prístupe k riešeniu kritických problémov sveta pomocou technológie. Najzaujímavejšou vecou pre mňa je to, že nám všetkým dáva lekciu o ľudskosti.

Počas filmu, mu novinár kladie zaradom hlúpe otázky zo série „Povedzte o sebe“: „Aké je vaše obľúbené jedlo?“ Aké je vaše obľúbené zviera? Čo jete na raňajky?

 

 

Z času na čas kladie aj záludné otázku, snaží sa Gatesa nachytať a prinútiť ho, aby nepoužil svoje pripravené odpovede. Alebo možno je film len upravený tak, aby sa podobal ľahkému výsluchu. Tak či onak, v určitom okamihu sa prišla na rad otázka: „Aký bol najhorší deň vášho života?“

Gates je pokojný a sústredený. Nie je veľmi otvorený, ale ani sa nevyhýba odpovediam.

Táto otázka sa však líši od ostatných. Gates prižmúri oči. Pozerá sa na podlahu. Akoby premýšľal, aj keď je to len hra. Pozná odpoveď – jednoducho o tom nechce hovoriť. A nikto by nechcel byť na jeho mieste.

Nakoniec odpovedá:

„Deň, keď zomrela moja matka.“

Pred nami v knižnici jeho 127-miliónového sídla sedí muž, ktorý dosiahol všetky druhy výšin, ktorého život, aspoň navonok vyzerá, že je príbehom mimoriadnych obchodných úspechov.

zdroj: commons.wikimedia.org

Nepovedal však: „Deň, keď ma Steve Jobs obvinil z plagiátorstva.“

Nepovedal: „Deň, keď som bol ponížený, keď mi pri stretnutí s belgickými úradníkmi a obchodníkmi hodilu tortu do tváre.“

Nepovedal: „Deň, keď sme boli nútení zaplatiť protimonopolnú pokutu vo výške 1,3 miliardy dolárov.“

Nie, najhorší deň v živote miliardára spoločnosti Microsoft bol deň, keď mu zomrela jeho matka.

Nech už ste čokoľvek a čímkoľvek sa snažíte stať, hlavnou vecou v živote nie sú peniaze, nie postavenie, ani sila. A ani odkaz budúcim generáciám, ktorý tu necháte.

Hlavnou vecou v živote sú ľudia; tí, ktorých stretnete a tých, ktorí vám chýbajú. Dokonca aj tí, ktorých nenávidíte. A predovšetkým tí, ktorých máte radi.

Niektorí zomrú skôr ako vy. Nič ich nemôže vrátiť späť.

Každý z nás má obmedzený čas. Ale čas, ktorý môžeme stráviť s rodinnými príslušníkmi, je dvojnásobne obmedzený. Gates mi to pripomenul. Toto je jeho najlepšia lekcia pre nás všetkých.

Súhlasíte?

titulna foto zdroj: https://www.flickr.com/

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dôležitá lekcia, ktorú nás naučil najbohatší muž sveta – Bill Gates”