Japonskej rodine ukradli 400-ročný bonsaj. Zlodeja požiadali, aby ho nezabudol polievať

Dvaja majitelia bonsaja napísali emotívnu výzvu zlodejom, ktorí im ukradli sedem stromov. Okrem toho im dali pokyny, ako sa majú postarať o ich „deti“.

Seiji Iimura a jeho manželka Fuyumi uviedli, že cenné miniatúrne stromy boli ukradnuté priamo z ich záhrady.

„Neexistujú slová, ktoré by dokázali opísať, ako sa cítime. Sú pre nás veľmi dôležité,“ napísal Seiji Iimura.

Seiji iimura

Odhaduje sa, že drobné stromy stoja viac ako 13 miliónov jenov (cca 107 000 eur).

Bonsaj pochádzajúci z východnej Ázie a často spájaný s Japonskom, je delikátna umelecká forma založená na špeciálnych kultivačných metódach.

Miniatúrne rastliny sa pestujú v nádobách, ktoré napodobňujú tvar stromov v plnej veľkosti a vyžadujú si osobitú pozornosť.

Jedným z ukradnutých stromov dvojice je aj Juniper Shimpaku – jeden z najpopulárnejších druhov bonsajov medzi zberateľmi a záhradníkmi. Uvádza sa, že to stojí viac ako 10 miliónov jenov (asi 82 800 eur).

Seiji iimura

„Náš Shimpaku prežil 400 rokov, potrebuje starostlivosť a nemôže byť týždeň bez vody,“ napísal Fuyumi Iimura na Facebook..

Dokáže žiť naveky, aj keď odídeme na iný svet. Žiadame človeka, ktorý ho vzal, aby sa ubezpečil, že ho správne polieva.“

„Sme smutní a nešťastní, ale budeme chrániť svoje bonsaje,“ napísala Iimura. „Medzitým budeme aj naďalej pestovať tieto stromy, ktoré si zaslúžia výnimočné miesto na záhrade.“

Na Facebooku sa priatelia záhrad a zberatelia bonsajov obracali na pár, aby im vyjadrili svoju sústrasť a solidaritu.

„Neodpustiteľné,“ povedal jeden, „títo zlodeji nevedia, čo to znamená ukradnúť bonsaj! V každom jeho koreni je tona lásky a starostlivosti.“

„Bonsaj sa musí byť ctiť a oslavovať a musí prevýšiť ľudskú chamtivosť. Túto smutnú správu som čítal so zlomeným srdcom,“ napísal iný užívateľ.

Čo si myslíte o smútku tohto páru?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Japonskej rodine ukradli 400-ročný bonsaj. Zlodeja požiadali, aby ho nezabudol polievať”