Prečo je potrebné bylinky na zimu iba sušiť a ako to urobiť správne? Pozrite sa

Chcete si doma pripravovať zdravé a farebne vábivé pokrmy, ktoré by ste mali kedykoľvek po celý rok. Bohužiaľ, ak si nechcete pestovať rastliny priamo v byte, potom neexistujú žiadne iné možnosti okrem mrazenia a nakladania zeleniny. Z nejakého dôvodu nie sú sušené bylinky v móde. A to je škoda.

Prečo medzi všetkými metódami uchovávania je najúčinnejšie sušenie a ako to urobiť správne, aby ste zachovali všetky užitočné prvky?

Prečo sú sušené bylinky dobré

как сушить зелень

Obľúbencom v novej štúdii amerických vedcov sa stala ázijská rastlina perilla. Počas experimentu vedci stanovili množstvo flavonoidov v závislosti od jej stavu.

Flavonoidy sú rastlinné pigmenty, ktorých zloženie je podobné zloženiu hormónov. Podobne ako hormóny sa flavoinódy podieľajú takmer na všetkých procesoch v ľudskom tele.

зачем сушить зелень

Ukázalo sa, že v čerstvých rastlinách sa týchto látok nachádza dostatočné množstvo. Počas sušenia sa však ich počet zvýšil. Dôvodom bola skutočnosť, že rastlina „zažila“ silný stres a stratila výživu z koreňa. Prirodzenou reakciou na tieto extrémne podmienky sa stala výroba apigenínu a luteolínu:

Apigenín je látka, ktorá má upokojujúci účinok (veľké množstvo obsahuje aj harmanček). Pomáha sa vyrovnať s podráždenosťou a nespavosťou. Okrem toho sa apigenín odporúča na prevenciu nádorových ochorení.

Luteolín je účinný antioxidant, ktorý reguluje cholesterol v krvi. Má imunomodulačné vlastnosti. Veľa luteolínu sa nachádza v petržlene, zeleri, paprike, citróne a mäte.

 

Sú všetky zelené bylinky zdravé?

сушеная зелень

Výsledky pokusu neovplyvňuje ani odroda, ani čas zberu ani spôsob pestovania tejto rastliny. Preto sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú užitočné látky vyrábať sušením bylín. Koniec koncov, všetky mechanizmy výroby flavonoidov vo všetkých rastlinách sú približne rovnaké.

Ako sušiť bylinky

зелень польза

Vedci študovali zloženie perilli, ktorú sušili v tieni, pri teplote 25 stupňov. Nie je teda nutné sušiť rastlinu mimo domu, priamo na slnku. Môžete ju vysušiť aj v byte.

польза сушеной зелени

Všetky vyššie uvedené fakty a argumenty neznamenajú, že čerstvé bylinky nie sú vôbec užitočné. Obsahuje obrovské množstvo betakaroténu, vitamíny A, E, C, skupiny B a najužitočnejšie minerály. Avšak v prípade chladnej dlhej zimy sa môžete vždy spoľahnúť na podporu vitamínov zo sušenej petržlenovej vňate alebo kôpru!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo je potrebné bylinky na zimu iba sušiť a ako to urobiť správne? Pozrite sa”