Robotníci v USA si ročne zarobia okolo 90 000 dolárov: ľudia už strácajú chuť chodiť na univerzity

Robotníci v Spojených štátoch amerických si vedia každoročne na svoj účet pripísať až sedemmiestnu sumu!

Odborné školy si k sebe lákajú nových študentov hlavným faktom, ktorý spočíva v tom, že profesionálni pracovníci – inštalatéri, elektrikári, mechanici, dnes zarábajú viac ako ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Kým priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí je približne 52 000 dolárov ročne, niektorí robotníci – napríklad leteckí mechanici a vodiči špeciálnych strojov (rušňovodiči a podobne) dostávajú 100 000 dolárov a viac.

zdroj foto: pexels.com

Inštalatér v Atlante zarába 90 000 dolárov ročne – to je o 70% viac, ako je priemerná mzda v regióne!

Hoci v priemere absolventi vysokých škôl stále zarábajú viac, študenti odbornej školy si nemusia požičiavať a platiť pôžičky na štúdium, čo je v americkej spoločnosti veľmi populárne. Takéto štúdium je často platené zamestnávateľmi. Okrem toho, v Michigane a Georgii je vzdelávanie pracovníkov vo všeobecnosti bezplatné – na náklady štátu.

Áno, existujú odborné školy a miestne úrady, dokonca aj mnoho spoločností v súčasnosti uznáva, že vysokoškolský diplom nie je vôbec potrebný na získanie dobre plateného miesta.

Známi podnikatelia ako napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, a riaditeľka firmy Siemens pre USA Barbara Hamptonová verejne vyhlásili, že štvorročné štúdium na univerzite nezaručuje dostatočné znalosti na začatie kariéry. Cook dokonca dodal, že polovica všetkých nových zamestnancov spoločnosti Apple z roku 2018 nemá úplné vysokoškolské vzdelanie.

zdroj foto: pexels.com

Na to, aby ste si našli dobrú prácu, už možno čoskoro nebudete potrebovať ani bakalársky titul. Podľa amerického štatistického úradu práce z 10 povolaní, ktoré budú do roku 2026 najviac žiadané, si vysokoškolské vzdelanie vyžaduje iba jedno (priemerný zdravotnícky pracovník).

Okrem toho, ďalších šesť povolaní z tohto zoznamu – osobný asistent, zamestnanec reštaurácie, upratovač, údržbár, domáci opatrovateľ a kuchár si nevyžadujú ani úplné stredoškolské vzdelanie!

v roku 2026 si nebude vyžadovať vysokoškolské vzdelanie najmenej 64% povolaní a bakalársky titul bude potrebný iba pre 25%.

„Skutočný rozdiel medzi naším vzdelaním je to, o čom mnohí ľudia radšej neuvažujú: pripravujeme ľudí na povolania, ktoré jednoducho neexistujú a nikdy nebudú,“ hovorí Ellen Ruppel Shellová, autorka knihy o meniacom sa trhu práce.

Aký je váš názor na túto tému?

 

titulná foto: Photo by özgür özkan from Pexels