Smútiaci ľudia a Vianoce: 5 vecí, čo by ste mali vedieť. Buďte k nim trochu láskavejší!

Vianočné a novoročné oslavy so sebou prinášajú vlnu šťastia, radosti a pokoja. Ale pre tých, ktorí len nedávno prišli o milovaného človeka, sa tieto sviatky javia ako akýsi druh atrapy.

Tradície a udalosti, ktoré sú súčasťou tohto obdobia, prerušujú bolestivé spomienky a smútok.

Preto by sme sa mali postarať nielen o šírenie pozitívnej nálady, ale aj o tých ľudí, ktorým môžu tie rozsvietené svetielka a smiech spôsobovať bolesť.

Toto je 5 právd, ktorým musíte pochopiť

  1. Bolesť sa počas sviatkov nezmierni

Pre tých, ktorí stratili milovaného človeka, sú Vianoce a Nový rok zlým obdobím, nakoľko im všetko okolo pripomína ich blízkeho zosnulého človeka. A myšlienka, že ho už nikdy neuvidia, im spôsobuje ešte väčšiu bolesť a smútok.

  1. Byť v dave ľudí je náročné

Bežné rozhovory môžu byť neznesiteľné, keď sa vám stane niečo tak významné. Stretnutia s novými ľuďmi sa s najväčšou pravdepodobnosťou začnú otázkami o rodine, s čím sa spájajú bolestivé uvedomenie si, že niekto už nikdy nebude súčasťou vášho života.

Preto, ak organizujete nejaký večierok a bude tam aj osoba, ktorá nedávno stratila milovaného človeka, upozornite na to ostatných ľudí, aby jej nekládli zbytočné otázky.

  1. Sociálna izolácia

Neznamená to, že by ste mali tohto človeka nechať na pokoji s jeho bolesťou zo straty. Naopak, pozvite ho do kaviarne, do kina, na prechádzku po meste. Vypočujte si všetko, čo hovorí, neprerušujte ho.

Môžete ísť spolu do kostola a pomodliť sa. Vianoce sú o podpore a láske, nie o darčekoch a večierkoch.

  1. Slzy nie sú problém

U väčšiny z nás sa smútok prejavuje prostredníctvom sĺz, najmä vo chvíľach, keď to najmenej čakáme. A okolie to vie neraz zmiasť či priviesť do rozpakov. Slzy však nie sú ničím negatívnym, je to dar od Boha, ktorý pomáha zmyť hlbokú bolesť straty.

Nechajte týchto ľudí uvedomiť si, že sa pri vás môžu správať prirodzene, nemusia sa na nič hrať, v tom okamihu sa stanete ich oporou.

  1. Vianoce už nie sú spojené so zábavou

Trúchliaci ľudia sa cítia unavene a premýšľajú, ako sa môže ktokoľvek okolo nich radovať. Zúfalo potrebujú Kristovu prítomnosť, aby prelomili svoju osamelosť a zúfalstvo.

Vianoce sú veľkou nádejou na spasenie, na večný život, ktorý musíme zdieľať s trpiacimi ľuďmi. Ako hovorí Biblia: Zotrie im z očí každú slzu a už nebude smrti ani žiaľu; ani náreku, ani bolesti viac nebude, lebo prvé sa pominulo.“ (Zjavenie 21: 4).

Čo si o tom myslíte?