Švédske mamičky sa majú ako vo vatičke. Ich príjem je nehorázne vysoký

Rodičia vo Švédku môžu byť radi. Ich život je o úplne niečom inom ako život slovenských rodičov, ktorí premýšľajú, na čo minúť každé jedno euro, pretože výdavky sú vysoké a príjmy príliš nízke. Vo Švédsku je otázka materstva na popredných miestach vyrejných diskusií. Tamojšia vláda túto dôležitú otázku rieši veľmi rozumne.

Vládna podpora

Švédski rodičia majú nárok na 480 dní platenej rodičovskej dovolenky, počas ktorých je 390 dní preplácaných príspevkom vo výške 80% pôvodného platu. Otec môže byť na dovolenke neuveriteľných 90 dní.

Okrem toho si môže o materskú požiadať otec až do 8 rokov veku dieťaťa. Ak sú rodičia na materskej dovolenke naraz s viacerými deťmi, dávka sa dostáva na každé jedno dieťa. Takýto príjem im zaručuje krásne prežité roky rodičovskej dovolenky. Počas prvých ôsmych rokov dieťaťa rodič pracuje len na 75% svojho pôvodného pracovného času. Ak sa však rozhodne pracovať menej, každý jeden zamestnávateľ to musí rešpektovať.

Aj otec môže byť ako mama

Nie nezvyčajným pohľadom vo švédskych uliciach je otec, ktorý nosi v nosiči dieťa. U nás to sú najmä mamičky, no tam to je úplne vyrovnané. Otcovia majú na toaletách dokonca aj prebaľovacie pulty. Plnia aj iné rodičovské povinnosti ako napríklad vyzdvihnutie zo škôlky či podávanie desiaty na detskom ihrisku.

Zaujímavosťou pri výchove švédskych detí je aj fakt, že hrať sa von chodia za každého počasia. Ak je to potrebné, von sú aj v čižmách a pršiplášťoch.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Švédske mamičky sa majú ako vo vatičke. Ich príjem je nehorázne vysoký”