Teraz môžete ísť do väzenia za to, že necháte psa v zime v mraze

V americkom štáte Pensylvánia bol prijatý zákon zakazujúci uväzovanie psov pri teplotách pod 0 ° C a nad 32 ° C.

Zákon bol schválený po udalosti so šteňaťom menom Libra, ktorý bol držaný v hrozných podmienkach. Sedemtýždňové šteniatko bolo na pokraji smrti, keď ho objavil miestny obyvateľ, ktorý privolal na pomoc ochrancov zvierat. Dnes už našťastie nie je v ohrození života a teší sa dobrému zdraviu.

Porušovatelia zákona budú čeliť pokute

od 300 do 15 000 dolárov a od 6 mesiacov do jedného roka vo väzení. Jennifer Nildsová, hovorkyňa oddelenia proti krutosti na zvieratách hovorí:

„Neukončí to zlé zaobchádzanie, ale dosiahne sa spravodlivosť. Zákon teda berie do úvahy utrpenie, ktorému sú zvieratá neustále vystavované.

Veterinárna asociácia v Pensylvánii už nazýva nový zákon „neuveriteľným víťazstvom pre zvieratá“. Pensylvánia je prvým štátom, ktorý legálne chráni zvieratá pred poveternostnými vplyvmi. Týmto sa vytvára precedens, z ktorého môžu čerpať aj ostatní.

Iné štáty majú tiež zákony, ktoré zakazujú, aby boli psi, dlhodobo priviazaní vonku pred domom.  Pensylvánia však bola prvým štátom, ktorý prijal zákony, zaoberajúcimi sa potenciálne nebezpečným počasím.

Zákon je súčasťou plánu guvernéra Pensylvánie Toma Wolfa na ochranu zvierat pred týraním. Predtým už prijal zákon na ochranu psov a mačiek, ktoré bolí nechané napospas osudu vo vyhriatych autách.

Hoci mnohí majitelia veria, že zvieratá pred nepriaznivým počasím chráni ich vlastná srsť, pravda je taká, že psi môžu trpieť aj omrzlinami či dehydratáciou.

Ak máte psa, nezabudnite si ho zobrať k veterinárovi, zistiť, aké teploty dokáže tolerovať, pravidelne kontrolujte poškodenie labiek a poskytnite mu zdroj tepla aj mimo vášho príbytku.

Podporujete zavedenie takýchto zákonov?