Unikátny rok 2020: Na oblohe sa ukáže jav, ktorý sme mohli vidieť v roku 1623

Na začiatku roka 2020 oblohu skrášli meteorický roj Kvadrantídy. Pri ich maxime za hodinu na oblohe uvidíte až 110 meteorov. Najlepšie viditeľnosť Kvadrantíd bude v noci z 3. na 4. januára. Už o pár dní neskôr, 10. Januára, budete na oblohe môcť sledovať polotieňové zatmenie Mesiaca. Mierne stmavnutie jeho južnej strany bude najlepšie viditeľné približne o 20:10. 

 

Zatmenie Mesiaca

Zdroj: sk.wikipedia.org

 

Dominantou roka 2020 bude práve planéta Venuša, ktorá bude zastávať rolu Večernice v prvých mesiacov nového roka. Tá bude viditeľná po západe Slnka nad západným obzorom. Ďalšie planéty, ktoré sa v tomto roku ukážu budú Saturn a Jupiter. Počas letných prázdnin budú viditeľné v noci a najkrajšie “divadlo” predvedú 21. decembra. 

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Vtedy dôjde k takzvanému vzájomnému uhlovému priblíženiu. Tento jav mohli ľudia naposledy pozorovať v roku 1623 a k jeho opakovaniu následne dôjde až v roku 2080. Preto sa tento jav môže nazývať aj “javom stáročí”. V roku 2020 nás opäť “navštívia” aj meteorické roje Perzeidy (12. august v noci) a Geminidy (14. decembra), ktoré budú najlepšie pozorovateľné okolo polnoci.  

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Ste fanúšikom vesmírnych úkazov? Tešíte sa na to čo rok 2020 v tomto smere prinesie?