Unikátny rok 2020: Na oblohe sa ukáže jav, ktorý sme mohli vidieť v roku 1623

Na začiatku roka 2020 oblohu skrášli meteorický roj Kvadrantídy. Pri ich maxime za hodinu na oblohe uvidíte až 110 meteorov. Najlepšie viditeľnosť Kvadrantíd bude v noci z 3. na 4. januára. Už o pár dní neskôr, 10. Januára, budete na oblohe môcť sledovať polotieňové zatmenie Mesiaca. Mierne stmavnutie jeho južnej strany bude najlepšie viditeľné približne o 20:10. 

 

Zatmenie Mesiaca

Zdroj: sk.wikipedia.org

 

Dominantou roka 2020 bude práve planéta Venuša, ktorá bude zastávať rolu Večernice v prvých mesiacov nového roka. Tá bude viditeľná po západe Slnka nad západným obzorom. Ďalšie planéty, ktoré sa v tomto roku ukážu budú Saturn a Jupiter. Počas letných prázdnin budú viditeľné v noci a najkrajšie “divadlo” predvedú 21. decembra. 

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Vtedy dôjde k takzvanému vzájomnému uhlovému priblíženiu. Tento jav mohli ľudia naposledy pozorovať v roku 1623 a k jeho opakovaniu následne dôjde až v roku 2080. Preto sa tento jav môže nazývať aj “javom stáročí”. V roku 2020 nás opäť “navštívia” aj meteorické roje Perzeidy (12. august v noci) a Geminidy (14. decembra), ktoré budú najlepšie pozorovateľné okolo polnoci.  

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Ste fanúšikom vesmírnych úkazov? Tešíte sa na to čo rok 2020 v tomto smere prinesie?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Unikátny rok 2020: Na oblohe sa ukáže jav, ktorý sme mohli vidieť v roku 1623”