Včelárom sa na Slovensku darí. Ich počet je najvyšší za posledných 20 rokov

Počet včelárov na Slovensku stúpa. Ich počet je dnes o 5000 viac ako pred niekoľkými rokmi. Stúpol aj počet včelstiev, pred 10 rokmi ich bolo o 100.000 menej.

Nové nariadenie vlády SR o poskytovaní pomoci na vykonávanie opatrení zahrnutých do vnútroštátneho programu pre sektor včelárstva si Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR konečne presadilo. Daniel Hrežík z MPRV SR tvrdí, že v súvislosti s Národným programom stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva Európskou komisiou (EK) si slovenskí včelári prilepšia. Môžu očakávať efektívnejšie a modernejšie opatrenia na ich podporu.

zdroj foto: pexels.com

Gabriela Matečná (SNS), podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR povedala: „Počet včelárov na Slovensku je dnes najvyšší za posledných 20 rokov. Slovensko je aj vďaka našej intenzívnej štátnej podpore jednou z mála krajín Európskej únie, kde ich počet narastá. Dnes máme na území registrovaných viac ako 19.150 včelárov s viac ako 305.000 včelstvami. Pred 10 rokmi bolo pritom na Slovensku o takmer 100.000 včelstiev a o 5000 včelárov menej.“

Okrem iných noviniek, sa môžu včelári tešiť aj na efektívnejši boj proti škodcom a chorobám včelstiev.

Agrorezort im pomôže v boji za obnovu stavu včelstiev a výskumu na zlepšenie ich podmienok. Okrem iného sa bližie pozrú aj na klieštika či mor včelieho plodu a iné závažné ochorenia, ktoré včelárom každoročne spôsobujú množstvo problémov.

zdroj foto: pexels.com

Štát sa plánuje zamerať na zisťovanie regionálneho pôvodu medu a identifikovanie falšovaného medu zo zahraničia. Poctiví slovenskí včelári nesmú byť ubmedzovaní lacnejším, no nekvalitným medom z iných krajín.

Pri príprave národného programu spolupracovali reprezentatívne organizácie v sektore včelárstva spolu s agrorezortom. Nariadenie bolo schválená pre viac ako mesiacom a pomoc z prostriedkov EÚ a z prostriedkov štátneho rozpočtu, bude včelárom poskytovaná počas najbližších troch včelárskych rokov – 2019/2020 až 2021/2022.