90% ľudí varí brokolicu zle. Urobte ju podľa toho návodu a neprídete o dôležité živiny

Brokolica patrí medzi najvýživnejšie druhy zeleniny. Odporúča sa pravidelne konzumovať v množstve aspoň 200 g za deň alebo kilogram za týždeň.

Toto je 5 výhod hlúbovej zeleniny, najmä brokolice

 

 1. Vitamínová bomba

Brokolica obsahuje veľa vitamínov a minerálov vrátane viac ako denný príjem vitamínu K a vitamínu C. Okrem toho obsahuje aj:

 • kyselinu listovú
 • vlákninu
 • vitamín C a E
 • vitamíny B1, B2, B3 a B6
 • mangán, zinok, chróm, železo.

Photo by Pixabay from Pexels

 1. Prevencia rakoviny

Objavilo sa niekoľko štúdií, ktoré dokázali, že brokolica znižuje zápal. Zápal, najmä chronický, môže viesť k rakovine. Brokolica môže tiež pomôcť predchádzať oxidačnému stresu, ktorý taktiež môže byť spúšťačom rakoviny.

 1. Zlepšenie trávenia

Brokolica obsahuje 21% vlákniny alebo jeden gram vlákniny na každých 10 kalórií. To znamená, že nemusíte jesť príliš veľa brokolice, aby ste si naplnili denný limit na vlákninu. Vláknina pomáha potravinám, aby sa neusadzovali v črevách. Glukozinoláty, ktoré sa premieňajú na izotiokyanáty (horčičné oleje), chránia žalúdočnú sliznicu.

 1. Zdravé srdce

Štúdie preukázali, že brokolica môže pomôcť znížiť zlý cholesterol v tele. Vysoké hladiny zlého cholesterolu môžu viesť k ochoreniu srdca. Vitamíny skupiny B, ako aj fytonutrienty, spolupracujú pri zlepšovaní kardiovaskulárneho zdravia.

 1. Zdravý zrak

Žlté a oranžové potraviny nie sú jediné, ktoré sú bohaté na karotenoidy. Zelené, ako napríklad brokolica, majú tiež luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú predchádzať makulárnej degenerácii alebo oslabeniu očí v dôsledku starnutia.

Ale ako nestratiť všetky živiny počas varenia?

Photo by Zamani Sahudi from Pexels

Existuje množstvo spôsobov varenia brokolice, ktoré dokážu znížiť jej prínos pre naše zdravie. Preto si ju začnite pripravovať nasledujúcim spôsobom:

 1. Na umytie použite studenú tečúcu vodu.
 2. Varenie by malo byť rýchle a rovnomerné, preto si hlávku rozdeľte na štyri časti.
 3. Neobrezujte stonky a listy, vďaka tomu bude aróma intenzívnejšia.
 4. Nevarte brokolicu ihneď po rozrezaní, aby ste zlepšili jej výživové hodnoty.
 5. Varenie brokolice po dobu piatich minút v nich udrží rôzne druhy flavonoidov. Okrem toho si v sebe uchová beta-karotén a luteín.
 6. Naparovanie môže pomôcť pri ochrane chlorofylu a vitamínu C. Nič nepokazíte ani mikrovlnnou rúrou. Varenie na malom plameni zachováva väčšinu množstva vitamínu C.

Brokolicu však je najlepšie pripravovať na pare, aby si zachovala svoje antioxidačné schopnosti a živiny.

Ako často konzumujete brokolicu?

zdroj: https://www.stethnews.com/

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “90% ľudí varí brokolicu zle. Urobte ju podľa toho návodu a neprídete o dôležité živiny”