Angela Merkelová pozvala ľudí žijúcich mimo EÚ, aby prišli pracovať do Nemecka

Nemecká kancelárka Angela Merkelová natočila videonahrávku, v ktorej vyzvala kvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo EÚ, aby prišli do Nemecka.

Podľa Merkelovej veľa spoločností v krajine aktívne hľadá kvalifikovaných pracovníkov.

„Podnik nemôže byť úspešný bez dostatočného počtu kvalifikovaných pracovníkov,“ uviedla. „V opačnom prípade sa nemecké spoločnosti budú musieť presťahovať do iných krajín.“

1. marca 2020 vstúpi v Nemecku do platnosti nový zákon o migrácii. Stanovuje zjednodušenie zamestnávania zahraničných pracovníkov vo všetkých oblastiach bez výnimky, a nielen v tých, kde je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ako tomu bolo doteraz.

Predtým musel zamestnávateľ uprednostňovať občanov Nemecka alebo iných krajín EÚ.

Cudzinci z krajín mimo EÚ, ktorí hovoria po nemecky a majú primeranú kvalifikáciu, budú môcť prísť a zostať tam v pozícii uchádzača o zamestnanie až šesť mesiacov. Stále si však nebudú môcť nárokovať na sociálne dávky.

Was die Bundesregierung gegen Fachkräftemangel tut

Ob in der Pflege, im Handwerk oder in der IT: Viele Unternehmen in Deutschland suchen dringend Fachkräfte. Die Bundesregierung geht das Problem an – zusammen mit Wirtschaft und Gewerkschaften. Wie genau, erklärt Kanzlerin Merkel im aktuellen Videopodcast.

Čo si myslíte o tomto zákone?