Fínsko prejde na 4-dňový pracovný týždeň a 6-hodinový pracovný deň

Nová fínska premiérka, 34-ročná Sanna Marin, navrhla zaviesť v krajine 4-dňového pracovného týždňa a 6-hodinového pracovného dňa.

Ešte počas funkcie na poste ministerky dopravy a komunikácií povedala:

„Štvordňový pracovný týždeň a šesťhodinový pracovný deň. Prečo to nemôže byť ďalší krok? Kto povedal, že 8 hodín je finálne riešenie?

Verím, že ľudia si zaslúžia tráviť viac času s rodinou, so svojimi blízkymi, venovať ho koníčkom či iným dôležitým aspektom života, ako je napríklad kultúra. Možno to bude nová etapa v našom pracovnom živote.“

Teraz Fíni pracujú 5 dní v týždni, 8 hodín denne. Ľavica, s ktorou Marinovej vláda vytvorila koalíciu, požadovala 6-hodinové skúšobné obdobie.

Photo by Rene Asmussen from Pexels

Lee Andersson, minister školstva, podporuje túto myšlienku:

„Je dôležité, aby sme fínskym občanom dali príležitosť menej pracovať. Nejde o ženský štýl riadenia vecí, ale o zlepšenie života a čestné splnenie sľubov našim voličom.“

So 6-hodinovým pracovným dňom už dlhodobo experimentujú aj v susednom Švédsku. V roku 2015, v Gothenburgu, druhom najväčšom meste v krajine, sa pracovný deň v mestskej nemocnici znížil na 6 hodín bez znižovania platov. O dva roky neskôr boli výsledky zrejmé: pracovníci boli šťastnejší, zdravší a produktívnejší. Zároveň vzrástol počet a kvalita poskytovaných služieb.

Švédska dcérska spoločnosť Toyota taktiež skrátila pracovný deň na 6 hodín, čo viedlo k zvýšenej motivácii a zníženiu nákladov.

Podporujete myšlienku fínskeho predsedu vlády? Uvítali by ste to aj na Slovensku?

zdroj: https://www.huffingtonpost.it/