Nebezpečné lampióny šťastia: Slonica v pražskej zoo skoro prišla o život!

Vypúšťanie lampiónov šťastia sú v niektorých rodinách každoročnou tradíciou, napríklad aj na Silvestra alebo Nový rok, poprípade ako symbol nejakého výročia. Na nočnej oblohe húfy týchto lampiónov vyzerajú ozaj magicky no táto nádhera predstavuje aj veľký požiarny hazard. V susednom česku lampióny šťastia napáchali už miliónové škody.

 

Group of People Throwing Paper Lantern on Sky during Night

Zdroj: pexels.com

 

V Nemecku aj v Česku

V roku 2018 lampión šťastia podpálil halu s elektroodpadom, ktorú následne hasili 21 hodín. Na sviatok svätého Valentína sa od lampiónu šťastia v Zlíne zapálila strecha obytného domu a vyčíslené škody predstavovali 1,5 milióna českých korún (cca 60 000€). Svoje o požiaroch spôsobených lampiónmi šťastia vedia aj v zoo v nemeckom Krefelde. Pavilon opíc zapálili tri lampióny šťastia, ktoré požiar spôsobili. Hasičom sa podarilo zachrániť iba 2 šimpanzy, ktoré utrpeli ľahké popáleniny. 

 

Páchatelia sa prihlásili

Na lampiónoch boli napísané vlastnoručné novoročné priania, no to v prípade nepomohlo. Zvrat nastal vtedy, keď sa k incidentu prihlásila matka (60) s dvoma dcérami. Za takéto konanie im hrozí až 5 rokov väzenia a pokuta. Zoo v Krefelde je už opäť v prevádzke a mnohí návštevníci zapaľujú uhynutým opiciam sviečky. Iní zase pomáhajú štedrými darmi a ponuka pomoci prišla aj od ostatných nemeckých zoologických záhrad.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Hrozný prípad neobišiel ani pražskú zoo

V pražskej zoo lampión šťastia tiež skoro spôsobil katastrofu. Pracovník tak našiel vo výbehu sloníc vyhorený lampión, ktorý sa nachádzal neďaleko kopy suchého raždia. Majiteľ pražskej zoo, Miroslav Bobek, sa s niečim podobným počas svojej dlhoročnej praxi nestretol. Nevinný lampión šťastia je považovaný za otvorený oheň bez dozoru čo z neho robí nebezpečný produkt.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Pred použitím lampiónu šťastia si nezabudnite prečítať jeho návod. Je totiž zakázané vypúšťať ich v blízkosti lesov, objektov alebo letísk. Čo sa týka medzinárodných letísk, lampióny by tak nemali byť vypúšťané do 50 kilometrov od nich.

zdroj: https://noizz.aktuality.sk/

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nebezpečné lampióny šťastia: Slonica v pražskej zoo skoro prišla o život!”