Požiare zmenili austrálsku oblohu na vlajku domorodcov, ktorých takmer vyhubili

Austrália sa naďalej dusí lesnými požiarmi, ktoré sú v porovnaní s históriou niečím nevídaným. Čoraz viac sa odtiaľ objavujú nové fotografie a zábery, ukazujúce realitu s desivou krásou.

Nedávno sa objavila na internete snímka apokalyptického neba, nápadne pripomínajúca vlajku pôvodného obyvateľstva krajiny, austrálskych domorodcov.

ABC Melbourne

Everyone – including Happy Feet the emu – is settling back into li… fe at the Australian Wildlife Walkabout Park in NSW. 300 animals were evacuated from the sanctuary last month with the looming threat of two major bushfires.

Snímku vytvorila obyvateľka Južnej Austrálie Rose Fletcherová, ráno 1.1.2020. Odvtedy sa stala hitom internetu.

„V čase úplnej beznádeje som za úsvitu nad Južným oceánom vzfotografovala obláčky dymu. Vychádzajúce slnko bolo bledým kruhom za stenou dymu – a zrazu na pár magických sekúnd sa predo mnou objavila domorodá vlajka,“ povedala žena.

Keď zverejnila fotografiu na Facebooku, okamžite sa tam objavili tisícky komentárov:

Benita Tahuri

Haunting images of the sun and skyscape resembling the Aboriginal flag as a consequence of the fires🤔😢🤭 Photo of the right was taken by Rose Fletcher and the only thing I did was add the flag and…

photo: Benita jean

„Duchovia predkov nám jednoznačne chcú niečo povedať.“

„Toto hovorí za všetko. Domorodci odsúdili našu krajinu. Hanba austrálskej vlády.“

Oficiálna vlajka domorodej Austrálie bola vytvorená a schválená v roku 1971. Sú na nej dva vodorovné pruhy rovnakej veľkosti – čierny (hore) a červený (dole), so zlatým kruhom uprostred.

Wikimedia commons

Čierna farba predstavuje austrálskych domorodých obyvateľov, červená predstavuje austrálsku pôdu a duchovný vzťah domorodcov k nej, žltá predstavuje slnko, zrodenie života a ochranu.

Pred príchodom Európanov sa počet austrálskych domorodých obyvateľov pohyboval medzi 300 až 700-tisíc ľudí. Pozostávali z viac ako 500 kmeňov a viac ako 200 jazykových skupín. Do roku 1921 sa ich počet znížil na 60-tisíc.

V Austrálii je dnes asi 550-tisíc domorodcov, čo je iba 2,7% z celkového počtu obyvateľov krajiny.

zdroj:  https://themindunleashed.com/