Toto sú tringelty, ktoré sa od vás očakávajú v rôznych krajinách sveta. Na Slovensku by ste mali nechať…

Téma sprepitného vždy vyvoláva veľa otázok. Dať alebo nie? A ak áno, koľko? Hovorí sa, že v niektorých krajinách ich môžete uraziť, no v iných je to presne naopak.

Aby sme eliminovali zbytočný stresový faktor pri cestovaní do zahraničia, rozhodli sme sa vám povedať, aké tringelty sa od vás očakávajú (alebo neočakávajú) v rôznych krajinách. Stačí si to nepopliesť!

 

 1. Austrália, Nový Zéland

 

Tu sú už tringelty zarátané v účte, ale je celkom bežné nechať navrch až 10% zo sumy.

 

 1. Argentína, Kuba, Mexiko, Čile

Tringelt je nutnosťou. Suma – štandardne 10% z účtu.

 

 1. Spojené kráľovstvo

V kaviarňach zvyčajne nechávajú pár libier alebo výdavok na znak vďačnosti, hoci to nie je potrebné. V reštauráciách je obvyklé nechať okolo 10% celkovej sumy.

zdroj:pexels.com

 1. Maďarsko

Sprepitné je voliteľné, ale ak chcete skutočne poďakovať čašníkovi, dajte mu 10% z vášho účtu. Len to nenechávajte na stole a radšej mu to dajte osobne.

 

 1. Nemecko, Španielsko, Portugalsko

V týchto krajinách neexistuje všeobecne akceptované percento tringeltov. Existujú tu ale 3 univerzálne spôsoby, s ktorými netrafíte vedľa: zaokrúhlite účet a nevezmete si výdavok, necháte pár mincí alebo 5 – 10% z objednávky.

 

 1. Grécko

 

V drahých reštauráciách je zvyčajné nechať 10 – 15% celkovej sumy. V obyčajných kaviarňach sa to deje rôznymi spôsobmi: tringelty sú zahrnuté v účte a tvoria asi 10% sumy, alebo je len na vás, či a koľko čašníkovi necháte.

Photo by Rijan Hamidovic from Pexels

 1. Dánsko, Island, Nórsko, Fínsko, Švédsko

Tringelty nie sú v Škandinávii akceptované, nikto sa neurazí, ak im niečo necháte. Ak chcete, dajte maximálne 10% z celkovej sumy.

 

 1. Egypt, Jordánsko, Katar, Maroko, SAE, Omán, Tunisko, Južná Afrika

V arabských a niektorých afrických krajinách sa dávanie tringeltov považuje za dlhodobú tradíciu. Ak neviete, aká by mala byť výška vášho tringeltu, nechajte 10 – 15%. Nebuďte prekvapení, ak ho čašník začne odmietať: robí sa to „zo slušnosti“, potom si peniaze vezme.

 

 1. Taliansko

Účet v Taliansku často zahŕňa poplatok za naservírovanie stola (zvyčajne 1–2 € na osobu), no nie je  to to isté, ako tringelt. Ten predstavuje asi 10% z celkovej sumy objednávky.

 

 1. Singapur

Niekedy nebolo možné zanechať tringelt v tejto krajine. V súčasnosti v tejto problematike nastali isté zmeny, no miestni obyvatelia stále nenechávajú čašníkom peniaze. Cudzinci sú zvyčajne obmedzení na 10%-ný tringelt.

foto: pexels.com

 1. USA

 

V USA sa tringelt vyžaduje. V reštauráciách – to je od 15 do 30% zo sumy objednávky. Aj v prípade, že sprepitné už je zahrnuté vo finálnom  účte, stále musíte nechať 5 až 10% navrch.

 

 1. Thajsko

Hoci miestni obyvatelia tejto krajiny takmer vôbec nedávajú sprepitné, od cudzincov sa očakáva na každom kroku. Môže byť aj symbolické (od 20 bahtov, t.j. 0,03 eura). Hlavné je, aby ste im ho dali osobne do ruky.

 

 1. Turecko

Tu je obvyklé nechávať 10 – 15% v bežných kaviarňach a reštauráciách a až 20% v tých najdrahších. Paradoxom je, že v Istanbule nie je obvyklé nechávať tringelt.

 

 1. Francúzsko

Náklady týkajúce sa obsluhy vo Francúzsku sú okamžite zahrnuté v účte a dosahujú 10 – 15% z hodnoty objednávky. Takéto sú požiadavky daňovej legislatívy. Z tohto dôvodu nie je potrebné, aby ste si vyčleňovali peniaze na tringelt.

Photo by Markus Spiske temporausch.com from Pexels

 1. Česká republika

V Českej republike sa dáva približne 10% z celkovej sumy a v Prahe je tradícia, že peniaze sa zvyčajne nenechávajú na stole, ale čašníkovi sa oznámi celková suma, ktorú má zákazníkovi vyúčtovať.

 

 1. Japonsko, Čína, Južná Kórea

 

Ak si chcete ušetriť zopár drobných, neváhajte navštíviť tieto krajiny. . Tu sa totiž sprepitné vníma ako urážka.

17. Slovensko

Na Slovensku neexistuje presný vzorec, koľko nechávať. Ak ste spokojní so servisom a jedlom odporúča sa nechávať približne 10% zo sumy. Aj tu platí, že peniaze nenechávame na stole ale čiastku ktorú máme zaplatiť zaokrúhlime. Ak máte platiť 15,60 eur tak podáte čašníkovi 20 eur a poviete mu aby sumu zaokrúhlil na 17 eur. Toto sa nedá samozrejme aplikovať pri každej situáci a záleží na okolnostiach. Nezabudnite, že čašníci a čašníčky sú celý deň na nohách a tringeltom sa naozaj potešia.

 

A aká je výška vašich tringeltov?

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto sú tringelty, ktoré sa od vás očakávajú v rôznych krajinách sveta. Na Slovensku by ste mali nechať…”