10 dôvodov prečo by ste mali Vaše deti každý deň objímať. Robte to pravidelne a pozrite sa prečo

Ľudia potrebujú k prežitiu a prosperite ľudský dotyk a kontakt. Naša pokožka je najväčším orgánom tela a fyzický kontakt je to čo nás odlišuje od zvierat. Pre bábätká je dotyk veľmi dôležitý pre ich fyzický a psychický vývoj. Výhody ľudského dotyku ich ovplyvňujú celé detstvo a napomáhajú aj kognitívnemu a emocionálnemu vývoju píše portál The New Age Parents.

 

Koža na kožu

Sila objatí by tak nikdy nemala byť podceňovaná. “Objímanie Vášho dieťaťa má nespočetne veľa výhod, počnúc s lepšie regulovaným dýchaním a srdcovým rytmom, teplotou a hladinou cukru v krvi, rovnako ako aj skoršie začatie s dojčením a Vaše dieťa tak budete dojčiť oveľa dlhšiu dobu. Štúdia týkajúca sa predčasne narodených detí ukazuje, že praktizovanie takzvanej “kengurej starostlivosti” (objímanie dieťaťa koža na kožu) zlepšuje priberanie na váhe, znižuje komplikácie s dýchaním a predčasne narodené deti tak môžu prepustiť z nemocnice skôr,” tvrdí pediatrička a neonatologička Dr. Natalie Epton.

Teraz Vám predstavíme 10 dôvodov, ktoré Vám zaručene otvoria oči prečo by ste mali svoje deti aspoň raz denne objať:

# 1  Objímanie im pomôže cítiť sa v bezpečí

Deti potrebujú milujúcu náklonnosť od svojich rodičov aby sa cítili emocionálne v bezpečí a to, že sú nepodmienečné v rodine “vítané”. Fyzická intimita objatia buduje dôveru a hlboký zmysel bezpečia čo ich oslobodzuje a tak si môžu svet okolo seba naplno užívať. Tento pocit bezpečia zvyšuje ich otvorenosť k učeniu nových vecí a dláždi cestu k otvoreným a úprimným rozhovorom v budúcnosti.

 

Man Carrying a Baby

Zdroj: pexels.com

 

# 2  Objímanie pomôže deťom so zdravým sebavedomím

Láska a opatera, ktorú deťom poskytujete v nich vytvára silné základy sebavedomia. To im pomôže vnímať samých seba pozitívne a budú skúšať nové veci s vedomím, že Vaša láska k nim ne nemenná. Jednoduchým objatím môžete svojim deťom veľmi zlepšiť sebaistotu a posilniť ich natoľko aby sa nebáli toho čo im svet ponúkne. Rodičia sa tak stanú útočiskom ak deti potrebujú na chvíľu újsť pred skutočným svetom a začnú chápať, že objatie a Váš naozaj potrebujú a v budúcnosti, keď dospejú zistia, že sa to môže zmeniť. 

 

Photo of Father and Daughter

Zdroj: pexels.com

 

# 3  Objímanie im dodá pocit, že vieme ako sa cítia

Mladšie ale niekedy aj staršie deti majú problém z vyjadrovania vlastných pocitov. Malé deti sa môžu veľmi ľahko zľaknúť niečoho čo je nové alebo iné ako sú zvyknuté aj keď im v skutočnosti nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Namiesto vysmiatia alebo alebo povedania “Ale prosím ťa…” dieťa objímite. Takto im dáte na javo, že na ich pocitoch Vám záleží a že ste tu na to aby ste im poskytli upokojenie.

 

Woman With Brown Baby Carrier And Little Kid In White Jacket

Zdroj: pexels.com

 

# 4  Objímanie pomôže deťom s disciplínou

Ak deti nepočúvajú, prvé čo Vám napadne je dať im “preplesk” a nie obajtie. No objatie môže vytvoriť pokojnú atmosféru, ktorá uľahčí situáciu ak sa potrebujete o správaní s dieťaťom ráznejšie porozprávať. Objatím im naznačíte, že ich vždy budete milovať no potrebujete sa s nimi porozprávať o ich správaní. Deti sú potom oveľa ochotnejšie vypočuť si čo im chcete povedať a tak sa cítia lepšie. Skúste to aj Vy a uvidíte tie zmeny v správaní!

 

Woman and Boy at Grass Field

Zdroj: pexels.com

 

# 5  Objímanie robí deti šťastnými

Vedeli ste, že dlhé objatie vie zvýšiť hodnoty serotonínu, pozdvihnúť náladu a urobiť dieťa naozaj šťastné? Objatie od rodičov je akýmsi protiliekom na osamelosť alebo hnev, s ktorým sa môžu deti stretnúť. Nebojte sa a objímajte svoje deti o čosi dlhšie! 

 

Woman in Black Top Carrying Girl Wearing Blue Hoodie

Zdroj: pexels.com

 

# 6  Objímanie posilňuje imunitný systém

Je lekársky potvrdené, že objímanie posilňuje imunitný systém. Jemný tlak vyvíjaný na hrudnú kosť a emocionálny “náboj”, ktorý objatie vytvára stimuluje brzlík, ktorý reguluje a udržuje produkciu bielych krviniek v tele. 

 

Woman in Green Shirt Holding Baby While Sitting

Zdroj: pexels.com

 

# 7  Objímanie znižuje stres

Je taktiež lekársky potvrdené, že deti, ktoré majú viac kontaktu kože na kožu od narodenia, majú nižšie hodnoty stresového hormónu – kortizolu. Preto je rodičom predčasne narodených detí odporúčané aby s ním na jednotke intenzívnej starostlivosti strávili čo najviac času. Takýto kontakt im pomáha “nakopnúť” ich životné funkcie.

 

Men Carrying a Baby Greyscale Photography

Zdroj: pexels.com

 

# 8  Objímanie uvoľňuje svaly

Keď sa ľudia objímajú vzájomne pociťujú ako sa napätie vytráca. Objatia síce nemusia z Vás odobrať emocionálnu bolesť no určite ju dokážu do určitej miery zmierniť. Objatia totiž dokážu utíšiť bolesť tela tým, že zvýšia obeh krvi do jemných tkanív.

 

Man In Black Leather Jacket Holding A Baby

Zdroj: pexels.com

 

# 9  Objímanie naučí deti ako dávať a prijímať veci v živote

Niekedy sa deti nechcú vôbec objímať no nenúťte ich objatie opätovať, no určite ich nikdy neprestaňte objímať. Deti sa musia naučiť aj to, že teplo objatia musia z lásky venovať aj iným. Objatia deti naučia to, že láska musí byť obojstranná a vzájomná.

 

Woman in Gray Sweater Carrying Toddler in White Button-up Shirt

Zdroj: pexels.com

 

# 10  Objímanie pomáha rodičom a ich deťom prehlbovať ich spojenie a to ako sa cítia “vo vnútri”

Keď sa so svojimi deťmi akoby sa čas okolo Vás zastavil. Objatia nám pomáhajú vypnúť a prežívať len ten daný moment. Pomáha nám tak spojiť naše pocity, emocionálnu a fyziologickú stránku a to je nápomocné v rovine vzájomnej empatie, ktorá sa môže takto vybudovať.

 

Child With Woman Holding Map

Zdroj: pexels.com

 

Čo si o tom myslíte Vy? Objímate svoje deti dosť často?

zdroj: thenewageparents.com