9 zmien po pôrode, ktoré sa vyskytnú u žien, no nikdy sme si nemysleli, že by to mohla byť pravda

Po tom, ako sa dieťaťa narodí dostáva pozornosť nielen od lekárov, ale aj mnohých príbuzných. No len málokto v skutočnosti vie, čo sa deje s matkou dieťaťa. Jej telo prechádza mnohými zmenami, niektoré sú dobré a niektoré by radšej nechceli zažiť.

Toto sú najčastejšie zmeny, ktoré nastanú na ženskom tele počas tehotenstva a po pôrode.

 

Veľkosť topánok sa zväčšuje

9 Body Changes After Childbirth We Had No Idea Were Real

 

Vedci merali nohy 49 ženám počas tehotenstva a 6 mesiacov po pôrode. Počas tohto obdobia sa dĺžka ich chodidla zväčšila o 2 až 10 milimetrov. Podľa štatistík to zažilo 70% žien. Je zaujímavé, že iba prvé dieťa ovplyvňuje veľkosť chodidla.

Predpokladá sa, že zmena vo veľkosti chodidla je spôsobená tehotenským hormónom relaxínom. Vďaka tomu sú kĺby a šľachy flexibilnejšie. Je možné, že to má vplyv aj na samotné chodidlá.

 

Ak je dieťa veľké, hrudník matky sa môže rozšíriť.

Môže to znieť čudne, ale v rozhovore pre The Cut hovorili o tomto fenoméne 4 ženy. Podľa nich je rozdiel pred a po je jedna konfekčná veľkosť.

 

Rozšírené boky

Photo of Pregnant WomanPexels

Hormón relaxín, ktorý sme už spomenuli vyššie, uvoľňuje šľachu, kde sa spájajú panvové kosti, a preto sa môžu nastať prípady, kedy dochádza k rozšíreniu bokov. Je to potrebné na zaistenie toho, aby váš pôrod prebiehal bez zbytočných komplikácií. Niektoré ženy sa vrátia do pôvodnej podoby už po niekoľkých týždňoch od pôrodu a iným širšia panva ostane už navždy.

 

Ženy môžu stále cítiť, akoby sa im dieťa hýbalo v bruchu

Počas prvých mesiacov po narodení dieťaťa môžu ženy stále cítiť fantómové kopy do brucha. Stáva sa to z dôvodu svalových kŕčov a plynov alebo preto, že sa maternica stále sťahuje. Tieto „kopy“ dokážu vystrašiť mladé matky, pretože majú pocit, že sú znova tehotné.

Tieto pocity väčšinou zmiznú do niekoľkých mesiacov po pôrode. Niektoré ženy však tvrdia, že stále cítia stále aj mnoho rokov po pôrode.

 

Farba vlasov a očí sa môže zmeniť

9 Body Changes After Childbirth We Had No Idea Were Real

Expertka na tehotenstvo z Kalifornie tvrdí, že tehotenstvo môže dokonca zmeniť farbu vlasov a očí. Myslí si, že sa to stane v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, ktorú spôsobuje nedostatok melanínu. Pre niektoré ženy sú zmeny vzhľadu dočasné a pre iné trvalé. Mnohým ženám sa dokonca po pôrode zafarbili vlasy na sivo.

 

To, čo vám kedysi nechutilo, by ste dnes jedli pokojne aj celý deň

Woman About to Eat Ice CreamPexels

Po tehotenstve sa chuťové preferencie môžu trochu zmeniť: namiesto sladkých potravín si ženy začnú užívať korenené jedlá a naopak. Dôvod je rovnaký: v tele je hormonálna nerovnováha a nikto nevie, ako to ovplyvní správanie matky.

 

Ženy sa začnú viac potiť.

Väčšina žien sa začne potiť viac, keď majú dieťa. Zvyčajne sa tak stáva v noci. Je to často spôsobené poklesom hladín estrogénu v krvi. Ide o prirodzený proces, ale v niektorých prípadoch to môže byť spôsobené problémami so štítnou žľazou.

 

U niektorých žien sa vyskytujú alergické reakcie.

Bohužiaľ, existuje len veľmi málo štúdií o alergiách, ktoré sa vyvinú u matkách, a preto je pre lekárov ťažké hovoriť o dôvodoch. Predpokladá sa, že počas tehotenstva imunitný systém potláča všetky reakcie na podráždenia, čím sa ženám snaží uľahčiť ich život. No po tehotenstve tento mechanizmus prestane fungovať a telo tak „vyhľadáva“ veci, na ktoré bude reagovať: jedlo, kozmetika atď.

 

Tetovania môžu nadobudnúť nie veľmi prívetivý vzhľad

A woman in a fieldPexels

To platí najmä pre tetovania na bruchu, čo nie je žiadnym prekvapením. Ale tehotenstvo môže tiež ovplyvniť tetovanie na iných častiach tela: boky, hrudník, prsia, predlaktia, chrbát a kdekoľvek inde, kde sa môžu objaviť strie.

Povedzte nám o zvláštnych a nezvyčajných veciach, ktoré sa vyskytli na vašom tele po narodení dieťaťa!

 

zdroj: brightside.com