Diskriminácia inak sexuálne orientovaných ľudí vo Švajčiarsku je trestným činom! Výsledky Švajčiarskeho referenda:

Minulú nedeľu (9. 2.) vo Švajčiarsku prebehlo referendum pojednávajúce o diskriminácii a podnecovaní nenávisti voči inak sexuálne orientovaným ľuďom a možnosti urobiť z tohto jednania trestný čin. Výsledky referenda boli jednoznačné a za hlasovalo až 63,1% Švajčiarov ako o tom informuje portál Unilad. Takýto výsledok predstavuje pre Švajčiarsko obrovský krok vpred, keďže lezby, gayov a bisexuálov doteraz nechránil žiadny zákon.

 

Referendum sa usporiadalo na základe rozhodnutia vlády v roku 2018, keď sa pokúšali rozšíriť už existujúci zákon týkajúci sa diskriminácie a prejavov nenávisti. Oponenti návrhu však tvrdili, že to ohrozuje právo slobodného prejavu ľudí a preto zozbierali dostatok podpisov na referendum. No vzhľadom na výsledok spomínaného referenda im tento krok nepomohol. 

Photo by malcolm garret from Pexels

Stop nenávisti!

Novelizovaný zákon z roku 1995 hovorí o možnosti pokuty až trojročného odňatia slobody pre tých, ktorí diskriminujú a prejavujú nenávisť voči určitej rase, náboženstvu a inak sexuálne orientovaným ľuďom. Podľa tohto zákona prevádzkovatelia verejných miest (kiná, reštaurácie a pod.) nemôžu inak sexuálne orientovaným ľuďom zakázať vstup do ich zariadenia ako tomu bolo doteraz. Pokutovaní alebo odsúdení môžu byť aj tí, ktorí svoju nenávisť prejavia v televízii alebo v podobe komentárov na sociálnych sieťach.

Veľká zmena

Mathias Reynard, člen Sociálnych Demokratov, ktorý navrhol znenie novely zákona tvrdí, že tento výsledok ukazuje, že “vo Šviajčiarsku dikriminácia a nenávisť nemá miesto.” Pre The Times sa na margo výsledkov referenda vyjadril takto: “Toto je historický deň. Dáva tak určitý signál, ktorí je veľkolepý pre všetkých a vlastne hocikoho, kto sa stal obeťou diskriminácie.” Napriek snahe poslancov sa im do novely zákona nepodarilo “pretlačiť” rovnakú ochranu týkajúcu sa pohlavnej identity.

Verejným urážkam je koniec

“Vo Švajčiarsku je možné na verejnosti povedať napríklad ‘výpáľte gayov’ alebo ‘lezby musia byť znásilené’ bez akéhokoľvek povšimnutia,” povedala expertka na zamedzenie násilia a diskriminácie, Caroline Dayer pôsobiaca v Ženeve pre The New York Times. Sama je z výsledkov referenda nadšená a oponentom tejto zmeny odkazuje, že “urážanie a propagovanie nenávisti nie je diskusia”. Takto reagovala na ich vyjadrenie, že by mali mať slobodu prejavu týkajúcu sa ich názorov na inak sexuálne orientovaných ľudí.

Čo si myslíte o tomto referende? Malo by sa o takýchto problémoch hovoriť aj na Slovensku?

zdroj:  https://www.unilad.co.uk/

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Diskriminácia inak sexuálne orientovaných ľudí vo Švajčiarsku je trestným činom! Výsledky Švajčiarskeho referenda:”