Diskriminácia inak sexuálne orientovaných ľudí vo Švajčiarsku je trestným činom! Výsledky Švajčiarskeho referenda:

Minulú nedeľu (9. 2.) vo Švajčiarsku prebehlo referendum pojednávajúce o diskriminácii a podnecovaní nenávisti voči inak sexuálne orientovaným ľuďom a možnosti urobiť z tohto jednania trestný čin. Výsledky referenda boli jednoznačné a za hlasovalo až 63,1% Švajčiarov ako o tom informuje portál Unilad. Takýto výsledok predstavuje pre Švajčiarsko obrovský krok vpred, keďže lezby, gayov a bisexuálov doteraz nechránil žiadny zákon.

 

Referendum sa usporiadalo na základe rozhodnutia vlády v roku 2018, keď sa pokúšali rozšíriť už existujúci zákon týkajúci sa diskriminácie a prejavov nenávisti. Oponenti návrhu však tvrdili, že to ohrozuje právo slobodného prejavu ľudí a preto zozbierali dostatok podpisov na referendum. No vzhľadom na výsledok spomínaného referenda im tento krok nepomohol. 

Photo by malcolm garret from Pexels

Stop nenávisti!

Novelizovaný zákon z roku 1995 hovorí o možnosti pokuty až trojročného odňatia slobody pre tých, ktorí diskriminujú a prejavujú nenávisť voči určitej rase, náboženstvu a inak sexuálne orientovaným ľuďom. Podľa tohto zákona prevádzkovatelia verejných miest (kiná, reštaurácie a pod.) nemôžu inak sexuálne orientovaným ľuďom zakázať vstup do ich zariadenia ako tomu bolo doteraz. Pokutovaní alebo odsúdení môžu byť aj tí, ktorí svoju nenávisť prejavia v televízii alebo v podobe komentárov na sociálnych sieťach.

Didier Kottelat on Twitter

Père “ de la norme pénale anti-homophobie, @MathiasReynard (PS/VS) a livré un discours ému et combatif devant les partisans du oui réunis à Berne. #CHvote https://t.co/RZPvyx2Ohn

Veľká zmena

Mathias Reynard, člen Sociálnych Demokratov, ktorý navrhol znenie novely zákona tvrdí, že tento výsledok ukazuje, že “vo Šviajčiarsku dikriminácia a nenávisť nemá miesto.” Pre The Times sa na margo výsledkov referenda vyjadril takto: “Toto je historický deň. Dáva tak určitý signál, ktorí je veľkolepý pre všetkých a vlastne hocikoho, kto sa stal obeťou diskriminácie.” Napriek snahe poslancov sa im do novely zákona nepodarilo “pretlačiť” rovnakú ochranu týkajúcu sa pohlavnej identity.

Didier Kottelat on Twitter

Vers un oui à la norme pénale anti-homophobie ; grosse affluence à Berne dans le stamm des partisans de la loi #CHvote

Verejným urážkam je koniec

“Vo Švajčiarsku je možné na verejnosti povedať napríklad ‘výpáľte gayov’ alebo ‘lezby musia byť znásilené’ bez akéhokoľvek povšimnutia,” povedala expertka na zamedzenie násilia a diskriminácie, Caroline Dayer pôsobiaca v Ženeve pre The New York Times. Sama je z výsledkov referenda nadšená a oponentom tejto zmeny odkazuje, že “urážanie a propagovanie nenávisti nie je diskusia”. Takto reagovala na ich vyjadrenie, že by mali mať slobodu prejavu týkajúcu sa ich názorov na inak sexuálne orientovaných ľudí.

Čo si myslíte o tomto referende? Malo by sa o takýchto problémoch hovoriť aj na Slovensku?

zdroj:  https://www.unilad.co.uk/