Necháte svoje dieťa spať vo vašej posteli? Robíte veľkú chybu!

Každý z nás sa v detstve aspoň raz zakradol do postele rodičov po zlých snoch alebo po počutí strašidelného zvuku. Tento cyklus sa opakuje s každou generáciou. Niektoré štúdie naznačujú, že rodičia, ktorí nechajú svoje deti spať v posteli, im môžu v skutočnosti viac uškodiť, než pomôcť, čo môže mať v konečnom dôsledku negatívny vplyv aj na samotných rodičov.

Prečítajte si nasledujúce informácie, ktoré by vám aj vašim deťom zabezpečiť zdravý spánok.

Family of Three Lying on Bed Showing Feet While Covered With Yellow BlanketPexels

Spoločný spánok s rodičmi môže byť pre deti zlý

Jedna brazílska štúdia z Universidade Federal de Pelotas sa chcela zamerať na to, aký vplyv môže mať spánok na duševné zdravie dieťaťa. Pri pohľade na 3 583 detí v Brazílii vedci nakoniec rozdelili deti do 4 skupín:

  • Deti, ktoré nezdieľajú postele so svojimi rodičmi (44,4%)
  • Tie, ktoré to robia len na začiatku (36,2%)
  • Tie, ktoré to začali robiť neskôr (12,0%)
  • Tie, ktoré to robia neustále (7,4%)

Vzhľadom na to, že niektoré deti zdieľajú izbu so svojimi rodičmi zo sociálno-ekonomických dôvodov alebo z dôvodu kultúrneho presvedčenia, štúdia zistila, že takéto spanie je bežnou praxou medzi zúčastnenými deťmi.

Vedci však dospeli k záveru, že spoločné spanie by v skutočnosti mohlo poškodiť duševné zdravie dieťaťa. Pri štúdiu detí po narodení sa zistilo, že „vytrvalí zdieľači postelí“ majú väčšie šance na rozvoj psychickej poruchy v porovnaní s ďalšími 3 skupinami detí.

Mother Carrying BabyPexels

Pri pohľade na 4 skupiny, šanca na rozvoj psychickej poruchy skutočne klesla, čím menej deti zdieľali posteľ so svojimi rodičmi.

Spánok môže tiež poškodiť telesné zdravie dieťaťa. Nielen že spiaci rodičia riskujú priľahnutie dieťaťa, ale aj matrac rodičov môže byť pre ne nebezpečný, pretože deti potrebujú tvrdý matrac, čo nie je možné, ak ich rodičia spia na mäkkých posteliach.

Takéto spolužitie môže byť zlé aj pre rodičov.

V ďalšej štúdii na Lekárskej fakulte Univerzity v Marylande a na Ošetrovateľskej fakulte sa vedci zaoberali 277 matkami s nízkymi príjmami a ich deťmi v Baltimore.

Matky, ktoré zdieľali posteľ so svojimi batoľatami, nakoniec stratili hodinu spánku a pociťovali stres, depresiu a úzkosť. Matky, ktoré spali oddelene od svojich detí, mali nerušený spánok a nestretli sa s príznakmi depresie.

Okrem toho, štúdia tiež tvrdila, že nechať deti spať oddelene im pomohlo naučiť sa relaxovať a rozvíjať zdravé spánkové vzorce.

Aké sú podľa vás dôsledky, ktorým môžu deti a rodičia čeliť pri spoločnom spánku?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Necháte svoje dieťa spať vo vašej posteli? Robíte veľkú chybu!”