Od februára sú v austrálskych školách zakázané mobilné telefóny. Malo by si Slovensko brať príklad?

V dnešnej modernej dobe plnej technológii mnoho ľudí prestáva venovať čas realite a ponára sa do virtuálneho sveta. Najväčšiu škodu to vie napáchať u školopovinných detí, ktoré tak čím ďalej tým menej venujú pozornosť vyučovaniu. Z týchto dôvodov sa začali v niektorých častiach Austrálie rôzne opatrenia týkajúce sa zákazu nosenia mobilných telefónov do tried ako potvrdzuje portál LadBible.

 

Žiadne mobilné telefóny

Vo Viktórii musia mať študenti svoje mobilné telefóny počas celého dňa v skrinkách. Ak by rodičia chceli kontaktovať svoje ratolesti musia tak zavolať priamo do školy a vedenie si daného žiaka alebo žiačku zavolajú. Na stredných školách v Západnej Austrálii sú pravidla menej prísnejšie. Žiaci sa musia vyvarovať tomu aby učitelia mobil videli a ten musí byť v takzvanom “režime lietadlo”. Podobné podmienky sú aj v časti Nový južný Wales. Deti v Tasmánii nebudú môcť vlastniť telefón od druhého polroka. Teenageri v ročníku 11 a 12 majú však od škôl udelenú výnimku.

 

Man in Black and White Polo Shirt Beside Writing Board

Zdroj: pexels.com

 

Cyberšikana a nesústredenosť

Premier Západnej Austrálie, Mark McGowan sa vyjadril k zákazu takto: Pre deti zo Západnej Austrálie chceme vytvoriť najlepšie možné prostredie na vyučovanie. A naše opatrenia dovolia študentom sústrediť sa na ich prácu v škole bez akýkoľvek rušivým momentov, ktoré spôsobujú mobilné telefóny. Moja vláda len reaguje na podnety od rodičov a učiteľov čo sa týka rôznych nátlakov a potrieb, ktoré prináša mobilný telefón. Navyše aj keď cyberšikana je monitorovaná v čase mimo školského vyučovanie, zákaz používania mobilných telefónov zníži prinášanie externých problémov do školy pomocou technológii.”

 

Person Holding Phone While Logging-in on Instagram Application

Zdroj: pexels.com

 

Takýto režim chcú v každej škole

No okrem telefónov budú zakázané aj smarthodinky, slúchadlá a tablety. Jedinou výnimkou čo sa týka smarthodiniek budú žiaci, ktorí majú zdravotné problémy a hodinky tak musia nosiť. “Školy, kde sú zakázané mobilné telefóny počas mojej návštevy hlásili, že tento postoj bol úplnou zmenou pre študentov a zamestnancov. Študenti sa spolu rozprávajú tvárou v tvár namiesto vypisovania SMS-siek alebo správ na sociálnych sieťach. A už nie sú vyrušované počas hodín v škole – celkovo tieto školy pôsobia viac šťastne a prepojene. Chcela by som aby to tak bolo v každej škole,” povedala ministerka školstva Sue Ellery.

 

Three Men Standing Near Window

Zdroj: pexels.com

 

Čo si myslíte o tomto rozhodnutí austrálskej vlády? Malo by sa takéto opatrenie zaviesť aj na Slovensku?

zdroj: ladible.com