Prečo sú záhradkári šťastnejší, ako iní ľudia? Tu je dôvod

Ukázalo sa, že záhradníctvo a kopanie v zemi pôsobia ako prírodné antidepresíva, pretože v zdravej a čistej pôde žijú unikátne mikróby. Kontakt s pôdou tak môže urobiť človeka šťastnejším a zdravším!

O čom hovorili roľníci a záhradníci tisíce rokov, veda potvrdzuje až teraz. Niet divu, že záhradkári radi trávia čas na čerstvom vzduchu, obklopení svojou rastúcou úrodou.

Pôdny mikroorganizmus Mycobacterium vaccae má rovnaký účinok na mozgové neuróny ako liek fluoxetín, používaný pri liečbe depresií, len bez vedľajších účinkov.

Faktom je, že tieto pôdne mikróby zvyšujú hladinu cytokínov, čo vedie k produkcii serotonínu. A serotonín prináša pocit radosti a pokoja.

Je to práve nedostatok serotonínu, ktorý je zodpovedný za depresiu, úzkosť, obsedantno-kompulzívnu a bipolárnu poruchu.

Štúdie s pacientmi s rakovinou preukázali zlepšenú kvalitu života a nižší stres u pacientov, ktorým boli podávané baktérie Mycobacterium vaccae.

Vedci tieto mikróby aplikovali aj do potkanov a porovnali výsledok s kontrolnou skupinou. Zistili pokles stresu, zvýšenie kognitívnych schopností a zvýšenie pozornosti, navyše tieto účinky pretrvávali tri týždne.

Tieto mikróby sa nachádzajú v zdravej pôde. Vedci skúmajú „antidepresívne mikróby“ ako možnú liečbu Crohnovej choroby či dokonca reumatoidnej artritídy.

Poľnohospodári a záhradníci sa stretávajú s touto baktériou dotykom, vdýchnutím alebo vniknutím mikroorganizmu do krvného obehu prostredníctvom rezných rán.

Takže práca na záhrade nielen že zmierňuje stres a zlepšuje náladu, ale tiež vyživuje vaše telo užitočnými mikróbmi!

Mycobacterium vaccae nemajú žiadne kontraindikácie a neškodia, takže hor sa na záhradky!

Radi sa hrabete v zemi?

 

zdroj: realfarmacy.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo sú záhradkári šťastnejší, ako iní ľudia? Tu je dôvod”