Temná história Afriky, o ktorej sa v školách neučí: Leopold II. mrzačil domorodcov, ktorí sa vzpierali jeho režimu

Leopold II. bol belgickým kráľom od roku 1865 do roku 1909 po jeho náhlej smrti. Jeho hlavným cieľom bolo z Belgicka imperiálnu veľmoc. Jeho ďalším cieľom bolo ako prvý spomedzi všetkých Európanov kolonizovať záliv Konga. To sa mu v roku 1885 aj podarilo no odštartovalo to krutý s tyranský režim.

 

Leopold II.

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Kolónia vydobytá klamstvami

Svoju výpravu a možnú kolonizáciu zaobalil do samaritánskeho počinu aby tak domorodcom priblížil západnú kultúru a priniesol k nim kresťanskú vieru. No osobne sa tam nevydal ale poveril tým prieskumníka Henriho Mortona Stanleyho. Počas piatich rokov sa mu podarilo v oblasti vybudovať cesty či obchodné príležitosti so surovinami ako je kaučuk alebo slonovina. Dokonca presvedčil mnohých náčelníkov aby z Leopoldom II. podpísali rôzne dohody, bolo ľahké keďže mnoho z nich bolo negramotných.

 

Henry Morton Stanley

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Mapa Slobodného štátu Kongo z roku 1892

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Na rebelov nepoužívali pištole

Belgická vláda nevidela v súkromnom vlastníctve Strednej Afriky žiadne výhody, keďže nedisponovali námornými silami. No Leopoldovi sa podarilo presvedčiť USA aby mu uznali vlastníctvo tejto časti Afriky z čoho vznikol prvý Slobodný štát Kongo. Veľkú časť ekonomiky tohto štátu tvorili domorodci, ktorí boli nútení pracovať. Mnoho z nich sa v zajatí vyhladovali na smrť alebo sa upracovali k smrti. Tí odvážnejší sa snažili proti tomuto tyranskému režimu vzbúriť a tak utiekli hlboko do lesa a formovali rebelské skupiny. Leopoldovi vojaci mali na starosti týchto rebelov zabiť no nie vždy pomocou pištolí, neprispôsobivým domorodcom tak odsekávali ruky. Tým preukázali, že rebela zabili no niekedy ak vojak rebela netrafil, zaživa mu ruku odrezal.

 

Leopoldova armáda

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Zmrzačený domorodci

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Domorodec sa pozerá na odrezanú ruku a nohu svojej zabitej dcéry

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Krutá nadvláda Leopolda II. skončila v roku 1908, keď bol belgickou vládou donútený sa svojho klenotu vzdať. Slobodný štát Kongo bol premenovaný na Belgické Kongo a Leopold si od vlády vyžiadal peňažnú kompenzáciu. Peniaze si však dlho neužil keďže nasledujúci rok zomrel. Na jeho miesto sa dostal jeho synovec Albert I., keďže Leopoldov jediný syn zomrel skôr ako on.

 

Na sklonku svojho života nebol Leopold medzi ľudom veľmi obľúbený. No z veľkej časti to bolo kvôli tomu, že hanil meno Belgicka kvôli jeho veľkosti a sám nevedel dobre holandsky. Bol taktiež známy tým, že mal slabosť na mladistvé ženy. Keď mal 65 rokov dal sa dokopy s maloletou bývalou prostitútkou, ktorá mu porodila 2 deti. 

zdroj:britannica.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Temná história Afriky, o ktorej sa v školách neučí: Leopold II. mrzačil domorodcov, ktorí sa vzpierali jeho režimu”