6 hygienických návykov, s ktorými by sme mali čo najskôr prestať

Aby sme boli zdraví, nemali by sme sa riadiť iba pravidlami hygieny, ale mali by sme ich vykonávať správnym spôsobom. V opačnom prípade ten efekt nebude rovnaký. Pre mnohých ľudí môže byť prekvapením, že veci, ktoré robia celý svoj život, robia zle, dokonca aj tie najobvyklejšie.

Prečítajte si o najčastejších chybách, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou robíte aj vy…

 

  1. Časté sprchovanie a kúpanie.

Woman on Gray Concrete Bath TubPexels

Môže to znieť čudne, ale príliš časté sprchovanie je rovnako zlé ako, keby ste sa nesprchovali vôbec. Podľa tímu odborníkov na infekčné choroby z Kolumbijskej univerzity je pri príliš veľkom počte sprchovaní pokožka suchá a popraskaná, čo vedie k tomu, že mikróby môžu týmito ranami ľahko preniknúť do vášho tela. Odborníci odporúčajú sprchovanie maximálne raz za deň. nie viac ako jedenkrát za deň

 

  1. Neumývame si ruky pred návštevou toalety.

Person Washing HandsPexels

Baktérie nájdete nielen na záchode, ale aj v celom dome. To znamená, že ak ste si dlho neumývali ruky, je vysoko pravdepodobne, že baktérie budú aj na nich. Pri návšteve toalety sa dotknete intímnych častí, pre ktoré sú mikróby obzvlášť nebezpečné. Umývanie rúk pred odchodom na toaletu je o to viac dôležitejšie.

 

  1. Splachovanie toalety končekmi prstov.

6 Hygiene Mistakes It’s High Time We Stopped Making

WC je pravdepodobne najšpinavšie miesto v domácnosti. Pozorovania ukazujú, že aj 90 minút po spláchnutí sa na povrchu nachádzajú desiatky kvapiek baktérií. Skúste toaletu splachovať nie prstami, ale členkom prsta alebo zadnou stranou prsta. Tým si môžete pomôcť v prípade, že na niečo zabudnete a pred umytím rúk sa niečoho dotknete – baktérie sa však už nebudú šíriť ďalej.

 

  1. Spíme dlho na tom istom vankúši.

Photo of a Woman Hugging a Blue PillowPexels

Vankúše z peria sú rajom pre roztoče alebo plesne. Postupom času sa môžu presunúť na tvár človeka a vyvolať kožné problémy. Štúdia tvrdí, že roztoče môžu vyvolať alergie, ktoré spôsobujú upchatie nosa, opuchy a podráždenie horných dýchacích ciest. Odporúča sa tiež, aby ste vankúš každý týždeň vyprali v práčke minimálne na 60°C.

 

  1. Dovolíme domácim miláčikom, aby spali v našej posteli.

Gray Cat Lying on BedPexels

Ukazuje sa, že aj v noci by sme mali dodržiavať isté pravidlá hygieny. Jedným z nich je, aby vaše mačky a psy nemohli spať s vami na jednej posteli. Dokonca aj tí najčistejší a najupravenejší miláčikovia majú na srsti veľa baktérií. Ťažko tomu uveriť, ale niektoré z nich môžu spôsobiť aj čierny mor. Nie, nehovoríme o stredoveku, ale o modernej dobe! Štatistiky hovoria, že v rokoch 1977 až 1998 sa vyskytlo 23 prípadov infekcie spôsobenej touto smrteľnou chorobou prenášanou mačkami žijúcimi v ľudskej domácnosti.

 

  1. Umývame si tvár mydlom.

Topless Man Washing His FacePexels

Niektorí ľudia si mylne myslia, že ak si umyjú tvár mydlom dvakrát denne, nevystavujú sa žiadnemu riziku. Mydlo však v skutočnosti upcháva póry a vyvoláva rôzne kožné problémy. Dermatológovia zdôrazňujú, že mydlo nebolo pôvodne určené na tvár. Pri jeho používaní si ničíte ochrannú bariéru a narúšate pH hladinu pokožky.

Existujú nejaké hygienické pravidlá, o ktorých ste už dlho vedeli, ale stále sa nemôžete prinútiť k tomu, aby ste ich dodržiavali?

 

zdroj: brightside.com