Česká firma vyrobila rúška, ktoré dokážu zabiť Koronavírus. Kúpite ich už o niekoľko týždňov!

Nosenie rúšok zabraňuje rozširovaniu nákazy a do istej miery chráni aj pred nakazením. No baktérie či vírusy na jeho povrchu ostávajú a preto je potrebné jednorazové rúška po použití vyhodiť. Ak máte rúško textilné stačí ho prežehliť alebo vyprať pri najvyššej možnej teplote. No česká spoločnosť vyrobila rúška, ktoré dokážu vírus či baktérie na povrchu zabiť.

 

Firma Repsilon z Brna sa aktívne venuje výrobe ochranných pomôcok z nanovlákien už 7 rokov. Ako informuje portál vtm.zive.cz, nanovlákno dokáže zachytiť až 99,9% patogénov z okolia. Preto brnenská firma prišla s novým typom rúšok nazývaných Virus Killer (Zabijak vírusov), ktoré zachytí 99,9% patogénov a zároveň ich aj zabije. Zásadnou zložkou sú akcelerované oxidy medi so silným antipatogénnym účinkom. 

Ilustračné foto

Zdroj: pixabay.com

 

Pre verejnosť aj záchranné zložky

Pri vývoji týchto rúšok spolupracovali aj s izraelskou firmou. Tieto špeciálne rúška a respirátory majú kvôli obsahu medi oranžovú farbu. Vyrábať sa budú 2 typy rovnako ako pre záchranné zložky aj pre verejnosť. Prvý typ – Respimask Virus Killer – bude mať tvar klasického rúška a za 10 kusov zaplatíte 2000 Kč (cca 74€).

Druhý typ – RespiPro Virus Killer – bude určený skôr pre zdravotníkov a ostatné zásahové zložky. Ich cena sa bude pohybovať okolo 1575 Kč (cca 58€) za 5 kusov. Jedno rúško sa dá využívať nepretržite počas 24-roch hodín, to znamená ak rúško budete využívať len niekoľko hodín denne, môžete ho opätovne použiť. Dostupné by mali byť už v predpredaji od 20. marca (piatok) a dostupné by mali byť v polovici apríla.

Security Check Required

No Description

Jediným problémom je ich výroba, keďže v dnešnej dobe je ťažšie zohnať vhodný materiál a výrobcov. Brnenskej firme sa nakoniec pošťastilo a rúška sa budú vyrábať v Turecku. Háčikom však je komplikovaná doprava, keďže sa náklad môže zablokovať pre potreby daného trhu. No počas apríla spoločnosť Repsilon nainštaluje v Brne výrobnú linku a už v máji sa začnú tieto rúška vyrábať aj v Českej republike.