Čo by mali urobiť ženy po pôrode, aby sa vyhli po pôrodnej depresii? O tomto probléme nikto nechce hovoriť

Pôrodná párty je presne to, čo žena potrebuje – stretnutie, ktoré pomáha rodičom s ich novým dieťaťom, Navyše, po pôrode by to mohlo byť skvelým gestom, najmä ak si nová mama prechádza popôrodnou depresiou.

Mamy možno považovať za skutočné hrdinky. Ale aj hrdinky môžu z času na čas potrebovať pochvalu a povzbudenie, najmä po pôrode.

Woman Carrying Baby at Beach during SunsetPexels

Popôrodná depresia 

Podľa výskumu Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb 50% až 75% nových matiek zažije po pôrode popôrodnú depresiu a až 15% z týchto žien má tendenciu si vyvinúť závažnejšiu, dlhotrvajúcu depresiu. Môžu sa objaviť v prvých týždňoch po pôrode a môžu rýchlo odísť aj bez lekárskej pomoci. Spravidla všetko, čo žena potrebuje, je láska, povzbudenie a pomoc pri domácich prácach.

Drastický pokles hladiny hormónov

Podľa lekárky menom Crystal Edler Schiller, existuje priama korelácia medzi vážnym poklesom hormónov po pôrode a popôrodnou depresiou. Množstvo estrogénu a progesterónu (reprodukčných hormónov) sa zvyšuje počas tehotenstva a klesá hneď po pôrode.

Zvyčajne sa hormóny vrátia na úroveň pred tehotenstvom v priebehu niekoľkých dní. Sociálne a psychologické zmeny novej mamičky, okolitých ľudí a atmosféra doma, okrem fyzických zmien, zvyšujú riziko popôrodnej depresie.

Mali by ste určite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa po niekoľkých týždňoch od pôrodu neustále cítite smutná, unavená alebo bezradná. Pôrodná depresia je liečiteľná a prvým, najdôležitejším krokom je návšteva lekára A ak je to potrebné, váš lekár vám dá odporúčanie k odborníkovi v oblasti duševného zdravia.

Why Mothers Need a “Postpartum Party” More Than a Baby Shower

 

Sociálna izolácia

Dramatická zmena v životnom štýle, aj keď je žena pripravená mať dieťa, zanecháva svoju stopu v emocionálnom stave. Život tam von pokračuje, ale vy už jednoducho nie ste jeho veľkou súčasťou a sústreďujete sa na blaho dieťaťa, čo často znamená trávenie väčšiny času doma. V tom okamihu môže byť dokonca len obyčajná návšteva ohromnou podporou.

 

Niektoré z hlavných dôvodov, ktoré spôsobujú, že ženy, ktoré rodia, sú smutné, sú stresujúce zmeny a malá podpora. V tomto prípade by mohli nové mamičky využiť priateľov a trochu sa rozveseliť. Jednoduchá komunikácia s priateľmi robí veľké divy v živote ženy, ktorá sedí doma s dieťaťom 24/7. A usporiadať párty a oslavovať nový status môže byť skvelý nápad!

Pomohli ste už niekedy priateľke, ktorá mala spomínané príznaky? Akým spôsobom?

 

Preview photo credit hilaryduff / instagramhilaryduff / instagram

https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/why-mothers-need-a-postpartum-party-more-than-a-baby-shower-795641/

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo by mali urobiť ženy po pôrode, aby sa vyhli po pôrodnej depresii? O tomto probléme nikto nechce hovoriť”