Ďakujem, prosím, majte pekný deň: Učte svoje deti slušnosti a vyrastú z nich dobrí ľudia!

To, že svoje deti učíte zdvorilostným a “magickým” slovám ako ďakujem a prosím je bezpochybne jednoznačným prejavom, že ich učíte dobrým mravom. No takéto veci im zaručia štastný a dobrý život počas toho ako budú vyrastať. V tomto článku sa dočítate o pozitívnych dopadoch na život dieťaťa, ktoré sa vie správať slušne.

 

# 1  Vyjadrovanie vďačnosti má pozitívny vplyv na psychiku

Podľa niektorých štúdii existuje priame prepojenie medzi dobrým zdravotným stavom a prejavmi vďačnosti. Vďačnosť pomáha ľuďom prežívať pozitívne emócie, radovať sa dobrých skúseností a tak zlepšiť zdravotný stav. V skutočnosti, jedna štúdia testovala túto teóriu, kde respondentov požiadali aby si každý týždeň zapisovali pár viet zameraných na určité témy.

 

Woman And Child Sitting On Fur Covered Bed

Zdroj: pexels.com

 

Jedna skupina si zapisovala veci za, ktoré sú vďační a druhá skupina si zapisovala veci, ktoré ich iritovali alebo nahnevali. Po 10-tich týždňoch boli ľudia, ktorí si zapisovali veci za, ktoré sú vďačné viac optimistickí, mali lepší pocit zo svojho života a boli viac aktívni ako tí, ktorí sa upriamili na negatívne veci. To znamená, že prejavovanie vďačnosti pozitívne ovplyvňuje postoj k životu.

 

# 2  Pomáha to vytvárať a udržiavať si vzťahy

To, že svoje deti učíte poďakovať im pomôže udržiavať si dôležité vzťahy v dospelosti. Štúdia Sary Algoe, Ph.D z Univerzity v Severnej Karolíne tvrdí, že vyjadrovanie vďačnosti a porozumenia má dlhodobé aj krátkodobé zdravotné benefity pre Vás a pre ľudím, ktorým vďačnosť prejavujete. Znamená to, že vďačnosť je veľmi dôležitá v budovaní a udržiavaní vzťahov z dlhodobého hľadiska.

 

Selective Focus Photography of Child's Hand

Zdroj: pexels.com

 

# 3  Trénovanie zdvorilosti a vďačnosti už od útleho detstva pomáha vytvoriť silnú osobnosť

Pre deti je na svete všetko nové a preto je dôležité učiť ich dobrým spôsobom čo sa týka ľudských interakcií aby si tak vytvorili silnú a slušnú osobnosť. Jean Piaget (špecialistka na vývoj detí) tvrdí, že najlepší vek na to aby ste začali deti učit dobrým spôsobom je medzi 2 a 7-mim rokom. Počas tohto života sa vyvíja “intuičné inteligenčné štádium” a deti začnú viac rozumieť pravým hodnotám rešpektu, empatie a spravodlivosti.

 

Boy Rising Up His Hand Wearing Black Cape

Zdroj: pexels.com

 

Tipy a techniky pre výchovu detí, ktoré budú vždy vďačné:

 

# 1  Buďte pre nich príkladom

Deti pozorujú čo ich rodičia hovoria ako to hovoria. Ak ste úprimne vďačný Vaše deti sa z toho veľa naučia a je viac pravdepodobné, že takéto správanie budú napodobňovať.

 

Tilt Shift Lens Photography of Woman Wearing Red Sweater and White Skirt While Holding a Boy Wearing White and Black Crew-neck Shirt and Blue Denim Short

Zdroj: pexels.com

 

# 2  Otvorene hovorte o vďačnosti

Rozprávanie sa o vďačnosti Vašim deťom ukáže aké je to dôležité a pomôže to Vášmu dieťaťu vyvíjať svoju vďačnosť.

 

Man Standing Beside His Wife Teaching Their Child How to Ride Bicycle

Zdroj: pexels.com

 

# 3  Založte si denníček vďačnosti

Naučte svoje deti zapisovať si každý deň 2 až 5 vecí za čo sú vďačné a aby Vám zároveň vysvetlili prečo sú za tieto veci vďačné.

 

Girls on Desk Looking at Notebook

Zdroj: pexels.com

zdroj:brightside.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ďakujem, prosím, majte pekný deň: Učte svoje deti slušnosti a vyrastú z nich dobrí ľudia!”