Dobré správy zo sveta: Už druhý človek je vyliečený z HIV!

Adam Castillejo (40), známy ako “Londýnsky pacient”, zverejnil svoju identitu po tom ako sa mu minulého roku podarilo vyliečiť sa z vírusu HIV. HIV mu diagnostikovali v roku 2003, s ktorým žil až pokým mu nebola transplantovaná kostná dreň. Darca mal v sebe istú mutáciu, ktorá zabránila HIV napadnúť bunky. Čiže transplantácia kostnej drene nahradila imunitný systém Adama za taký, ktorý bol vírusu odolný.

Už to raz vyšlo

Transplantácia kostnej drene bola Castillejovi podaná na vyliečenie rakoviny krvi no pomohla sa mu zbaviť HIV. Napriek tomu, že tento krok bol úspešný, takáto forma liečby nemôže byť používaná na každom, keďže existujú rôzne riziká. Spočiatku si lekári mysleli, že choroba iba ustúpila no virológ Dr. Ravindra Gupta tvrdí: “Myslíme, že toto je liek, pretože už prešiel ďalší rok a urobili sme ďalšie testy.” Prvý vyliečený pacient zhodou okolností podstúpil podobnú liečbu. “Je to už druhý prípad tejto liečby. Znamená to, že ten prvý nebol žiadnou anomáliou alebo šťastnou náhodou,” dodáva Dr. Gupta.

Bol na dne

V roku 2011 mu našli lymfóm vo 4. štádiu a po tom čo už žil s diagnózou HIV bolo toto zistenie pre neho “ďalším rozsudkom smrti”. Po rokoch chemoterapie, ktorá nezaberala bol mentálne aj fyzicky na dne. V roku 2014 potreboval tak povediac “vypnúť” a preto sa na pár týždňov akoby vyparil.

V tom čase rozmýšľal aj o eutanázii vo švajčiarskom zariadení Dignitas. No nakoniec sa našla nádej a v máji 2016 mu bola transplantovaná kostná dreň. Potom ako zosilnel prestal brať lieky kvôli HIV a testy zatiaľ dokazujú, že je vyliečený. V tele mú ostali iba fragmenty, ktoré lekári nazývajú “fosílie”. Tie ostávajú v tele pacienta, ktorý bol infikovaný – je to akoby dlhodobá biologická pamäť.

zdroj: uniland.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dobré správy zo sveta: Už druhý človek je vyliečený z HIV!”