Holandská sieť supermarketov bojuje proti osamelosti seniorov ukecanými pokladníkmi

V Holandsku a samozrejme aj v mnohých iných krajinách je osamelosť medzi staršími ľuďmi veľmi rozšírená záležitosť. Podľa výskumu asi 50% ľudí vo veku 55 a viac rokov sa cíti veľmi osamelo. Práve táto skutočnosť inšpirovala miestny supermarket Jumbo vo Vlijmeni v Holandsku na spustenie dvoch veľkých iniciatív, a to „All Coffee Coffee Corner“ a „Chat Checkout“.

94-ročný Christien Smits a holandský minister Hugo de Jonge minulú stredu oficiálne otvorili kávový kútik s názvom Všetci spolu. Cieľom je vytvoriť miesto, kde sa starší ľudia môžu stretnúť s miestnymi obyvateľmi a dobrovoľníkmi nadácie Alles voor Mekaar. Táto nadácia, ktorá je úplne závislá od miestnych dobrovoľníkov, funguje jeden rok a je obrovským úspechom mesta. Spájajú dobrovoľníkov a osamelých starších ľudí. Dobrovoľníci pomáhajú starším okrem iného aj pri nakupovaní.

Najnovším projektom bolo otvorenie pokladní, ktoré nazývajú „kletskassa“. Pokladníci v nich doslova očakávajú rozhovor so zákazníkom, prečom nikto v rade nie je nervózny kvôli dlhšiemu státiu. Tieto poklade sú určené všetkým, ktorí sa chcú porozprávať, alebo sa len tak stretnúť s veľmi príjemnými pokladníkmi, ktorí im poradia vo všetkom, s čím potrebujú pomoc.

Zdroj: FB/Jumbo Boterpolderlaan Raamsdonksveer

Aktuálnym trendom v oblasti supermarketov je zavádzať stále viac technológií s cieľom znížiť náklady a prinútiť spotrebiteľov k samoobsluhe. Tým, že zákazníkom umožníme, aby si sami blokovali svoje nákupy a potom platili samoobslužným systémom, sme čoraz menej konfronotvaní s inými ľuďmi. To, čo robí supermarket Jumbo, skutočne bojuje proti tomuto trendu a tým zohráva pozitívnu úlohu v boji proti osamelosti.

Zdroj: brightvibes.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Holandská sieť supermarketov bojuje proti osamelosti seniorov ukecanými pokladníkmi”