Liek na koronavírus, vyrobený v Česku, zaberá. Český lekár prišiel s prelomovým spôsobom liečby

Vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe zaznamenali prvý prípad vyliečenia koronavírusu liekom Remdesivir. Pacient je momentálne v stabilizovanom stave a lekári ho dokonca odpojili od ECMO, od prístroja, zabezpečujúceho mimotelové okysličovanie krvi.

Účinnú látku, ktorá sa v tomto lieku nachádza, vynašiel Tomáš Cihlář, viceprezident pre virológiu Gilead Sciences. Liek bol prvotne vytvorený na liečbu eboly, no aktuálne prechádza testovaním proti koronavírusu. Svetová zdravotnícka organizácia označila Remdemisir ako doposiaľ jedinú nádej v boji proti koronavírusu. Aj napriek niekoľkým mesiacom boja proti tejto pandémií sa vedcom nepodarilo vytvoriť účinný liek. Všetky známe lieky len zmierňujú príznaky koronavírusu.

Česká republika je koronavírusom zasiahnutá omnoho viac ako Slovensko. Aktuálne sa tam nachádza viac ako 2300 nakazených, z čoho 9 chorobe podľahlo. 10 ľudí sa lekárom podarilo úplne vyliečiť. Portál Novinky.cz informoval o množstve vykonaných testov – 4429, za piatok aktuálneho týždňa. Okrem toho portál zverejnil aj informáciu o vyliečení vážne choreho pacienta, prostredníctvom spomínaného lieku a to konkrétne vo Fakultnej nemocnici v Prahe. Po podaní niekoľkých dávok lieku sa jeho stav výrazne zlepšil.

Maria Heřmánková, hovorkyňa nemocnice, potvrdila zlepšenie jeho stavu a jeho odpojenie od prístoja ECMO – prístroja, ktorý zabezpečuje mimotelové okysličovanie krvi. Pľúcnu ventiláciu však potrebuje aj napriek tomu. Pacient dostáva liek aj naďalej.

Zdroj: idnes.cz

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Liek na koronavírus, vyrobený v Česku, zaberá. Český lekár prišiel s prelomovým spôsobom liečby”