Matovičova strana dostane za voľby 20 miliónov eur. Koľko dostane Smer a iné strany?

Hranica troch percent je potrebná na získanie finančného príspevku stranám štátu po voľbách. Doposiaľ parlamentná strana, Most-Híd, tentokrát nezíska ani cent, pretože vo včerajších voľbách neprekročila spomínanú hranicu.

Jednoznačným víťazom volieb sa stal Igor Matovič so stranou OĽaNO. Jeho strana dostane neuveriteľných 20 miliónov eur no len v prípade, že zostaví vládu a parlamentu nebudú hroziť predčasné voľby. Na druhom mieste sa umiestnila parlamentná stálica – Smer, ktorá získa 15 miliónov. Strana Sme rodina by mala získať sedem miliónov eur.

Menej úspešná, no stále parlamemtná koalícia PS-Spolu, získa štátnu podporu taktiež, pretože prekonala trojpercentnú hranicu. Politické strany KDH, MKS, SNS a Dobrá voľba sa do parlamentu nedostali, no peniaze dostanú, pretože sa im podarilo prekonať 3 percentnú hranicu.

V naledujúcom grafe si môžete pozrieť výšku štátnych príspevkov pre jednotlivé strany:

https://public.flourish.studio/visualisation/1483110/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/1483110

Štátna podpora sa skladá z troch častí. Prvou časťou je príspevok za hlasy, ktorý sa skaldá z počtu dosiahnutých hlasov. Jeden hlas predstavuje výšku jedného percenta priemernej mzdy v minulom roku a teda z roku 2019. Príspevok je vyplatený po tom, čo strana odovzdá správu o výdavkoch na volebnú kampaň.

Druhou zložkou príspevku je príspevok na činnosť. Tento príspevok je vyplácaný priebežne a to po 48 častiach. Výška príspevku je rovnaká ako pri príspevku za hlasy. Treťou časťou je príspevok na mandát a ten dostanú len strany, ktoré budú mať aj poslancov. Jedna poslanecká stolička prinesie strane ročne 30-násobok priemernej mzdy. Ak má strana viac ako 20 mandátov, každý nasledujúci sa posudzuje podľa 20-násobku priemernej mzdy.

Zdroj: aktuality.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Matovičova strana dostane za voľby 20 miliónov eur. Koľko dostane Smer a iné strany?”