Matovičova strana dostane za voľby 20 miliónov eur. Koľko dostane Smer a iné strany?

Hranica troch percent je potrebná na získanie finančného príspevku stranám štátu po voľbách. Doposiaľ parlamentná strana, Most-Híd, tentokrát nezíska ani cent, pretože vo včerajších voľbách neprekročila spomínanú hranicu.

Jednoznačným víťazom volieb sa stal Igor Matovič so stranou OĽaNO. Jeho strana dostane neuveriteľných 20 miliónov eur no len v prípade, že zostaví vládu a parlamentu nebudú hroziť predčasné voľby. Na druhom mieste sa umiestnila parlamentná stálica – Smer, ktorá získa 15 miliónov. Strana Sme rodina by mala získať sedem miliónov eur.

Menej úspešná, no stále parlamemtná koalícia PS-Spolu, získa štátnu podporu taktiež, pretože prekonala trojpercentnú hranicu. Politické strany KDH, MKS, SNS a Dobrá voľba sa do parlamentu nedostali, no peniaze dostanú, pretože sa im podarilo prekonať 3 percentnú hranicu.

V naledujúcom grafe si môžete pozrieť výšku štátnych príspevkov pre jednotlivé strany:

Peniaze za volby 2020

Beautiful, easy data visualization and storytelling

Štátna podpora sa skladá z troch častí. Prvou časťou je príspevok za hlasy, ktorý sa skaldá z počtu dosiahnutých hlasov. Jeden hlas predstavuje výšku jedného percenta priemernej mzdy v minulom roku a teda z roku 2019. Príspevok je vyplatený po tom, čo strana odovzdá správu o výdavkoch na volebnú kampaň.

Druhou zložkou príspevku je príspevok na činnosť. Tento príspevok je vyplácaný priebežne a to po 48 častiach. Výška príspevku je rovnaká ako pri príspevku za hlasy. Treťou časťou je príspevok na mandát a ten dostanú len strany, ktoré budú mať aj poslancov. Jedna poslanecká stolička prinesie strane ročne 30-násobok priemernej mzdy. Ak má strana viac ako 20 mandátov, každý nasledujúci sa posudzuje podľa 20-násobku priemernej mzdy.

Zdroj: aktuality.sk