Slovenská technológia stojí za vznikom možného lieku proti koronavírusu!

Dobré správy týkajúce sa možného lieku na koronavírus už prišli z Austrálie no o inom lieku informoval aj český biochemik Konvalinka. V druhom prípade sa jedná o liek remdesivir, ktorý sa vyvinul ešte počas epidémie eboly. Na svojom Facebooku Robert Mistrík informuje o tom, že práve slovenská technológia pomáha pri vývoji tohto lieku.

 

Je tu nádej?

Spomínaný remdesivir vyvinula firma Gilead, ktorá pôsobí v Kalifornii. Podľa informácii sa testovanie tohto lieku v Číne má ukončiť v apríli. “Predbežné informácie hovoria o sľubnej účinnosti, pričom pri niektorých pacientoch sa ukazuje mimoriadne dobrá odozva,” píše v statuse Mistrík.

Denník The Wall Street Journal informoval aj o prípade, kde bol liek podaný 14-tim pacientom v priemernom veku 75 rokov, ktorí boli v kritickom stave. Počas dvoch týždňov sa polovica vyliečila a nikto z testovaných nezomrel aj napriek rizikovému veku. “Odborníci však vyzývajú k opatrnosti, čoskoro sa dozvieme ako skutočne účinný je remdesivir a či jeho podávanie nie je spojené s nepriaznivými vedľajšími účinkami,” dodáva Mistrík.

 

Scientists in Laboratory

Zdroj: pexels.com

 

Americko-slovenská spolupráca

Na báze, na ktorej funguje liek remdesivir, je potrebné najprv skúmať na čo je potrebná určitá technológia. “Remdesivir je takzvaný „prodrug“ alebo „prekurzor“, teda chemická látka, ktorá v organizme zmetabolizuje na účinnú molekulu. Veľmi zjednodušene povedané, telo si liek rozloží na látku, ktorá potom lieči,” vysvetľuje laicky. Na zistenie chemickej štruktúry metabolitov tak kalifornskej firme dodala technológiu slovenská firmy HighChem. Softvér bol vyvíjaný 20 rokov a podľa Mistríka, ktorý s firmou Gilead rokoval, sú so softvérom spokojný.

 

Monochrome Photography of People Shaking Hands

Zdroj: pexels.com

 

Chceli pomôcť oveľa viac

V závere Mistrík priznáva, že podobné technológie chceli využiť aj pri hľadaní lieku na Alzheimerovu chorobu. No za chybu považuje skorumpovaný štát, keďže v tejto súvislosti podali 8 grantov, z ktorých “nedostali ani cent”. “V Plavčanovom škandále s eurofondami sme boli vyradení pre

„pochybnosti o našich výskumných schopnostiach“ a stovky miliónov boli prisúdené podvodným firmám, ktoré v živote nerobili žiaden výskum. Na tomto príklade vidno, ako mafiánske spôsoby bránili skutočnej vede, ktorá mohla zachraňovať životy. Aj o tomto bolo Ficovo a Dankovo vládnutie,” kritizuje Mistrík. Na záver Mistrík dúfa, že práve remdesivir bude úspešný a s ním porazíme koronavírus. “Držme si palce a budme zodpovední,” zakončil svoj status.

 

Celý Mistríkov status si môžete prečítať tu:

https://www.facebook.com/Mistrik2019/posts/674008716688442

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Slovenská technológia stojí za vznikom možného lieku proti koronavírusu!”