Stiahnite si mobilnú aplikáciu, ktorá vám pomôže dodržiavať karanténu

Na trh sa v týchto dňoch objavila aplikácia, Zostaň zdravý, ktorá má dopomôcť dodržiavať karanténu všetkým, ktorí sa vrátili z krajín postihnutých COVID-19 alebo preukazujú akékoľvek príznaky tohoto ochorenia. Aplikáciá používateľa informuje o tom, že sa nachádza v blízkosti registrovanej infekcie (do 50m). Okrem iného preveruje aj stretnutia s infekciou z minulosti. Dokáže vygenerovať možné stretnnutia s niekým, kto má pozitívne výsledky na COVID19.

Aplikácia je zameraná na vyhodnocovanie jednotlivých rizikových stretnutí a je na samotnom človeku, či sa po preukázaní klinických príznakov rozhodne otestovať na COVID-19. Ak sa tak človek rozhodne, v aplikácii je možnosť otestovať sa bez toho, aby človek niekam chodil, alebo niekam volal. Všetko je samozrejme anonymné a ak by sa výsledok testu preukázal ako pozitívny,  ostatným registrovaným používateľom príde upozornanie na minulé stretnutie s nakazeným človekom. Aplikácia je výbornou prevenciou pred nákazou najmä kvôli nekontrolovateľnému šíreniu aspymptomatickými bacilonosičmi.

Aplikácia však nie je určená na vyhľadávanie nakazených, nevyžaduje žiadne kontaktné údaje až na e-mail. Vznikla v spolupráci s 5000 zdravotníkmi a hlavný jej cieľ je efektívnejšie cielenie testovania na COVID19. Podobné aplikácie vznikli aj USA (CDC) a v Nemecku. Stiahnete si ju na tomto odkaze 

Zdroj: zostanzdravy.sk