V Trnave začali vyrábať ochranné štíty na 3D tlačiarni. Pomôcť môžete aj Vy!

Okrem rúšok, respirátorov či ochranných oblekov sú nedostatkovým tovarom aj ochranné štíty. Využívajú ich najmä zdravotníci v prvej línii a ako prvý ich zaviedla do praxe Fakultná nemocnica Trnava. Partia z Trnavy sa preto rozhodla začať vyrábať tieto štíty pre nemocnice s pomocou 3D tlačiarní.

 

„Štít nie je to náš vynález. Na internete je množstvo inšpiratívnych tvorcov zo zahraničia, ktorí nám pomohli so svojimi predlohami. Ako nadšenci 3D tlače sme neváhali a vyrobili zopár prototypov. Finálny produkt sme na schválenie odprezentovali niekoľkým zdravotníkom, ktorým prišiel tento štít ako užitočná ochrana,“ píše sa na stránke projektu pomoznemocnici.sk.

Pomôž nemocnici

Pomôž nemocnici added a new photo.

Chcú zvýšiť dennú produkciu

Do pondelka (23.3.) po šiestich dňoch od spustenia projektu sa im doposiaľ podarilo vyrobiť 4200 kusov ochranných štítov. Vytlačenie jedného štítu trvá 1 a pol hodiny a zatiaľ odovzdali štyrom nemocniciam 240 kusov. Ich celkový plán je rozdať 20 000 kusov ochranných štítov a to bezplatne! Momentálne sú šiesti “aktívny tlačiari” schopný vyrobiť 300 kusov denne. “Práve však testujeme viac-poschodový výtlačok, aby mohla tlačiareň bežať nonstop. Potom budeme schopní tlačiť viac ako 1000 štítov denne,” tvrdia autori projektu.

Technická univerzita v Košiciach

Technická univerzita v Košiciach podporuje iniciatívu https://pomozn… emocnici.sk/ a momentálne na viacerých pracoviskách TUKE prebieha tlač potrebných segmentov pre výrobu ochranných pomôcok pre naše zdravotnícke zariadenia. Touto cestou vyzývame aj ďalšie pracoviská a jednotlivcov, ktorí majú potrebné vybavenie, aby sa pridali a pomohli tak ušľachtilej myšlienke, ktorá môže zachrániť mnohé životy.

Ako môžete pomôcť?

No vďaka tomu, že zverejnili návod na výrobu svojho modelu, vytvorili komunitu s viac ako 50-timi “3D tlačiarmi”. Zároveň by chceli zriadiť aj samostatnú miestnosť na tlačenie na Priemyselnej ulici v Trnave. Vďaka komunite sa im tak teraz darí vyrábať základné komponenty na viacerých miestach Slovenska.Pomôcť im môžete aj Vy. Prostredníctvom webovej stránky im môžete pomôcť ak vlastníte 3D tlačiareň alebo aj keď im chcete prispieť nejakou čiastkou. Existuje aj možnosť pomoci od podnikateľov, ktorí určite nájdu aj iný spôsob akým tento projekt podporia.

Pomôž nemocnici

Pomôž nemocnici added a new photo.

zdroj: trnava.dnes24.sk/