Vďaka Koronavúrusu si Zem oddýchne. Znečistenie vzduchu klesá na minimum

Väčšina z nás pravdepodobne pociťuje následky prepuknutia koronavírusu, ktorý sa šíri po celom svete, či už ide o zdravotné sestry, lekárov, civilných obyvateľov alebo celé vlády. Oblasti karantény sa zväčšujú, rovnako ako stúpa počet infikovaných ľudí a je veľmi ťažké mať pozitívny pohľad do budúcnosti, keď na to nikto nemá žiadne odpovede. Vedci napokon hlásia pozitívnu zmenu, aj keď to nemusí byť práve to, čo by sme mohli očakávať.

Podľa Európskej vesmírnej agentúry

(ESA), ako aj hŕstky nezávislých výskumných pracovníkov sa v dôsledku šírenia COVID-19, výrazne znížili emisie oxidu dusičitého v Taliansku. Satelit Copernicus Sentinel-5P zistil zníženie emisií NO2, ktorý signalizuje pokles znečistenia ovzdušia, pričom najvýznamnejšia zmena bola zaznamenaná v severnej časti krajiny.

„Zníženie emisií oxidu dusičitého nad údolím Po Valley v severnom Taliansku je obzvlášť zjavné,“ uviedol Claus Zehner, ESA manažér misie Copernicus Sentinel-5P. „Aj keď v údajoch môže dôjsť k nepatrným odchýlkam v dôsledku oblačnosti a meniaceho sa počasia, sme si istí, že zníženie emisií, ktoré vidíme, sa časovo zhoduje so zablokovaním v Taliansku, ktoré spôsobuje menšie dopravné a priemyselné činnosti.“

Vedci zaznamenávajú výrazný pokles hladín NO2 nad Talianskom

Image credits: SanGasso

„Copernicus Sentinel-5P Tropomi je dnes najpresnejším nástrojom na meranie znečistenia ovzdušia z vesmíru. Tieto merania sú celosvetovo dostupné vďaka politike bezplatných a otvorených údajov. Poskytujú zásadné informácie pre občanov a osobám s rozhodovacou právomocou, “uviedol Josef Aschbacher, riaditeľ programov pozorovania Zeme ESA.

Grafy ukazujú postupné znižovanie znečistenia NO2 od 14. februára

Znižovanie stôp NO2, 24. február

Santiago Gassó, výskumný pracovník z NASA, pridal na Twitter správu, ktorou informoval o výsledkoch satelitného senzora. Vysvetlil tiež, že zatiaľ čo emisie kolísajú, NO2 sú úplne normálne vzhľadom na to, že sa líšia podľa faktorov, aký je deň v týždni. Táto pozorovaná zmena bola určite významná.

 

Výrazný pokles v marci

Image credits: SanGasso

Mapa zobrazuje úrovne znečistenia NO2, sobota 8. február

Táto mapka zobrazuje úroveň znečistenia, sobota 7. marec

 

Údaje predložené Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), ktoré zobrazujú rovnakú tendenciu

V nasledujúcom videu môžete sledovať časový odstup od ESA

Niektorí Taliani tiež zaznamenali výraznejšiu zmenu životného prostredia

Image credits: FolinAlberto

Krištáľovo čisté kanály v Benátkach, kvôli zníženej premávke počas karantény.

Image credits: FolinAlberto

➡️  Viac článkov o Koronavíruse nájdete na tomto odkaze  ⬅️

zdroj: boredpanda.com 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vďaka Koronavúrusu si Zem oddýchne. Znečistenie vzduchu klesá na minimum”