21 ročná študentka vyrába rúška pre nepočujúcich. Jej nápad pomohol tisícom ľuďom

V súčasnosti čelí celý svet vážnemu nedostatku zdravotníckych potrieb. Nedostatok rúšok podnietil ľudí, aby si ich vytvorili doma z dostupných materiálov. Študentka Ashley Lawrence si však všimla, že nikto nevytvára rúška pre komunitu nepočujúcich a nedoslýchavých. Keďže počet prípadov koronavírusov stúpa, je dôležité, aby boli zdravotnícke pomôcky dostupné aj pre hendikepovaných ľudí viac ako kedykoľvek predtým a tak sa Ashley rozhodla začať vyrábať rúška pre nepočujúcich.

Keď si Ashley uvedomila, že neexistujú prakticky žiadne ochranné rúška pre nepočujúcich a nedoslýchavých, rozhodla sa ich začať vyrábať.

Zdroj: Ashley Lawrence

Ashley, ktorá je v súčasnosti v karanténe,

študuje vzdelávanie nepočujúcich na univerzite v Kentucky. 21-ročná študentka prišla s novým projektom v momente, keď si uvedomila, že aktuálna ponuka rúšok je pre nepočujúcich úplne nevhodná.

Zdroj: Ashley Lawrence

,,Práve som videla, že ľudia na Facebooku si doma hromadne vytvárajú ochranné rúška, no nikto z nich nemyslí na nedoslýchavú a nepočujúcu komunitu v jeho okolí.“ 

Po tom, čo požiadala svoju mamu o pomoc, začala vyrábať masky s plastovým oknom priamo na úrovni úst. Táto možnosť je pre tých, ktorí používajú posunkový jazyk a čítanie pier, doslova nevyhnutnou záležitosťou. Ashley prezradila: ,,Podľa Andyho Besheara je polovica z toho, čo človek hovorí, kvôli rúšku úplne stratené a tak nepočujúci nemajú takmer žiadnu možnosť rozumieť, čo im hovoríte.“

Zdroj: Ashley Lawrence

Ashley zverejnila svoj výtvor na Facebooku a ako sa ukázalo, dopyt po takýchto maskách je naozaj veľký. Jej príspevok získal pozornosť médií a získala pomerne veľa objednávok z celej USA. Študentka však nestíha vyrobiť toľko masiek, aký je po nich dopyt a okrem toho ich posiela úplne zadarmo.

S rastúcim dopytom však plánuje rozdávať bezplatné vzory a návody, aby si ľudia mohli vyrobiť svoje vlastné rúška s transparentnou časťou. Ashley vytvorila kampaň na GoFundMe, aby sa jej preplatili aspoň náklady za materiál, ktorý pri výrobe rúšok spotrebuje.

Zdroj: Ashley Lawrence

Zdroj: boredpanda.com