Aká je bezpečná vzdialenosť pri behu, bicyklovaní alebo pri chôdzi počas koronavírusu? Poznáme na to odpoveď

Aká je bezpečná vzdialenosť pri behu, bicyklovaní alebo pri chôdzi počas koronavírusu? Je to viac ako typický 1–2 metre, čiže viac ako bezpečná vzdialenosť pri bežných činnostiac? V mnohých krajinách sa v týchto dňoch ľudia venujú turistike, cyklistike a joggingu. Je však dôležité uvedomiť si, že pri vykonávaní týchto činností sa musíme vyhnúť vzájomnému blízkemu kontaktu.

Typické pravidlo dodržiavania dvojmetrovej vzdialenosti je v týchto chvíľach nedostatočné. Keď niekto počas behu kýcha alebo kašle, choroboplodné častice zostávajú vo vzduchu. Osoba, ktorá následne beží za vami v takzvanom zbernom prúde, prechádza týmto oblakom kvapôčok. Vedci k tomuto záveru dospeli simuláciou výskytu častíc zo slín osôb počas pohybu (chôdza a beh) a to z rôznych pozícií (vedľa seba a priamo za sebou). Normálne sa tento typ modelovania používa na zlepšenie úrovne výkonnosti športovcov, pretože pobyt v niektorých prúdoch vzduchu ovyplyvňuje ich výkon.

Výsledky testu sú viditeľné v mnohých animáciách. Mrak kvapiek zanechaných človekom je jasne viditeľný. Profesor Bert Blocken prezradil: „Ľudia, ktorí kýchajú alebo kašlú, šíria kvapky väčšou silou ako ľudia, ktorí jednoducho dýchajú. Červené bodky na obrázku predstavujú najväčšie častice, prostredníctvom ktorých je vyššia šanca na kontamináciu. Pri prechádzaní týmto mrakom môžu kvapôčky ostať na oblečení.“

Z týchto simulácií vyplýva, že pri behu a chôdzi vedľa seba zohráva sociálna dištancia menej dôležitú úlohu pre osoby v prostredí s nízkym vetrom. Ak ste v polohe za sebou a prostredí bez vetra, riziko je menšie. Riziko kontaminácie je najväčšie vtedy, keď sú ľudia hneď za sebou a fúka vietor.
Na základe týchto výsledkov vedci odporúčajú, aby vzdialenosť ľudí, ktorí sa pohybujú rovnakým smerom bola aspoň 4–5 metra. Pre pomalý beh a bicyklovanie platí vzdialenosť 10 metrov. Pre rýchlejší pohyb je bezpečná vzdialenosť 20 metrov.
Nezabudnite brať do úvahy odporúčanie skúsených vedcov.

Najlepšou cestou je vyhýbať sa frekventovaným oblastiam a využívať miesta, kde je možné ostať v bezpečnej vzdialenosti od iných ľudí.

Simulácia vytvorená technologickou spoločnosťou Ansys zobrazuje skutočnosť, ktorá mnohých prekvapí. Najbezpečnejšie je bežať bok po boku s iným bezčom.

V momente, keď jedna osoba behá za druhou, sa kvapôčky šíria priamo na nasledujúcu osobu, čím je vystavená väčšiemu riziku nakazenia ako pri behu vedľa seba. Ak niekto počas behu kýchne, kvapôčky sú natoľko malé, že ich gravitácia nestihne zachytiť a tak ostanú priamo vo vzduchu v úrovni hlavy.

Vedci sa taktiež zhodli v tom, že bežci by nemali behať priamo za sebou, ale v nepravidelnom rozložení vedľa seba.

Vedci z fínskej univerzity Aalto skúmali aj bezpečnú vzdialenosť nakupujúcich. v supermarkete. Vedci vytvorili simuláciu videa, v ktorom sa šíria kvapôčky z kašľa alebo kýchania medzi uličkami v supermarkete.

Na videu môžete vidieť človeka, ktorý zakašle v uličke supermarketu.

V dôsledku kašľa sa vo vzduchu šíri kvapôčkový mrak, ktorý sa rozptýli po celom supermarkete za niekoľko minút.

Predbežné výsledky naznačujú, že aerosólové častice nesúce vírus môžu zostať vo vzduchu dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Vedci zároveň vyhlásili, že je lepšie do obchodu nechodiť vôbec, alebo využívať hodiny, kedy sú obchody poloprázdne. Práve takto znížite riziko nakazenia takmer na minimum.

 

Zdroj: medium.com, Foto: ansys

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Aká je bezpečná vzdialenosť pri behu, bicyklovaní alebo pri chôdzi počas koronavírusu? Poznáme na to odpoveď”