Čo nerobiť keď vaše dieťa plače? Týmito slovami ho môžete poznačiť na celý život

Každý z nás pozná bezradnú situáciu, kedy sa dieťa rozplače presne vo chvíli, keď to nie je ani trochu vhodné. Podobné situácie sa stávajú v obchode, na detskom ihrisku, alebo doma pred návštevou. Je však dôležité v týchto nepríjemných momentoch plač zastaviť vhodným spôsobom, inak môžete dieťa poriadne raniť a zanechať na ňom stopy, na ktoré len tak ľahko nezabudne.

Detský plač nikdy nezaženiete vetami:

1. Prestaň hneď plakať!

Touto vetou potláčate emócie, ktoré sa koniec koncou nahromadia a nakoniec vybuchnú. Nie je dobré, ak naučíte dieťa neplakať v situáciách, ktoré ho nahnevajú, alebo dojmú. Plač je prirodzený obranný mechanizmus a tak stačí, aby sa ho naučil kontrolovať.

2. Ak neprestaneš, tak uvidíš!

Táto veta je len chabou vyhrážkou. S touto vetou v dieťati stúpa neistota a bezradnosť. Problémy sa predsta nevyriešia samé a ak sa niečo podobné stane, vyvolajte v ňom pocit, že sa o neho zaujímate.

3. Ale nepreháňaj..

V situáci, kedy máte chuť povedať mu, aby nepreháňalo, je podstatné mu poskytnúť podporu a vaše rameno, na ktorom sa môže vyplakať. Ak to urobíte, vybudujete si v ňom silnú dôvera a v budúcnosti sa na vás obráti s každým problémom, ktorý bude mať.

4. Chlapci predsa neplačú!

Plač je prejav emócií, ktorý je prirodzený pre obe pohlavia. Ak máte syna, nechajte ho plakať, no skúste plač utíšiť a zároveň mu vysvetliť, že plač je prirodzený a nemusí sa za neho hanbiť.

5. Zmizni mi z očí, keď plačeš, nechcem ťa vidieť!

Nikdy neposielajte svoje dieťa preč vo chvíli, kedy ho niečo trápi. Môže to znamenať, že vám v budúcnosti už nič nepovie a stratí voči vám dôveru. Ak ho pošlete preč, ukážete mu, že vás nezaujíma jeho problém.

6. Plačú len bábätká a to ty nie si.

Plač a vek spolu vôbec nesúvisia. Plačú malé deti, tínedžeri a rovnako aj dospelí ľudia. Každý človek má právo na plač, je to vlastne forma ventilácie ľudskej psychiky. V tejto chvíli je podstatné sa dieťaťa opýtať, prečo plače a spoločne to skúsiť v pokoji vyriešiť.

7. Veď sa nič nestalo, nerev!

Touto vetou mu neprejavíte ani trochu rešpektu. Dieťa nikdy neplače len tak bez dôvodu. Aj napriek tomu, že sa vám dôvod môže zdať ako bezvýznamný, jemu môže pripadať ako dôležitý. Skúste mu vysvetliť, pretože to, prečo plače, sa dá zvládnuť aj inak a prečo je plač v tejto situácií nevhodný.

Zdroj: prezenu.joj.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo nerobiť keď vaše dieťa plače? Týmito slovami ho môžete poznačiť na celý život”