Doktorka z Wuhanu informovala ako prvá o šírení koronavírusu. Krátko potom však “zmizla”

Dr. Ai dostala 30. decembra do rúk lekársku správu pacienta, ktorá bola označená slovami “SARS koronavírus”. Po prečítaní obsahu ju niekoľkokrát oblial studený pot. Dr. Ai si správu odfotila a zakrúžkovala slovo “SARS”, túto fotku pomocou sociálnej siete odoslala kolegom. Sama potvrdila, že o prípade informovala kompetentných ľudí v nemocnici.

 

“Neskôr v ten večer to bolo zdieľané všade možne, s červeným krúžkom, ktorý som tam spravila ja. [Sociálne siete] zahŕňali aj chatovú skupinu, z ktorou zdieľal informácie Li Wenliang. Pomyslela som si, že sa stane niečo zlé,” povedala Dr. Ai. Po dvoch dňoch si lekárku predvolali pred disciplninárnu komisiu. Tam ju čakalo “neslýchané a extrémne kruté pokarhanie” za to, že “rozširovala dohady ako [lekár] profesionál”.

 

Dr Ai Fen - who went public over the spread coronavirus in Wuhan - has disappeared sparking concerns that she has been detained, reports suggestDr. Ai Fen

Zdroj: dailymail.co.uk, Weibo

 

Sama nerozumela tomu čo také zlé spravila. “Vedieť, že pacient bol diagnostikovaný závažným vírusom a neoboznámiť o tom iného lekára, ktorý sa na to pýta?” dodáva udivene. Medzi ôsmimi ľuďmi, ktorí zdieľali fotografiu Dr. Ai bol aj očný lekár Li Wenliang (34), ktorý po nakazení koronavírusu podľahol aj po opakovaných pokusoch na resuscitáciu. Podobný osud mali aj ďalší traja lekári, ktorí s Dr. Wenliangom spolupracovali. Pôvodný článok bol z magazínu a ich sociálnych sietí vymazaný, respektíve ho vláda cenzurovala, no ľudia si z neho stihli spraviť screenshoty.

 

Chinese doctor Li Wenliang, 34, confirmed on Saturday that he had caught the deadly disease while treating patients at a hospital in Wuhan, the epicentre of the outbreak

Dr. Li Wenliang

Zdroj: dailymail.co.uk

 

Záhadné zmiznutie a dezinformácie

Po uverejnení článku sa na sociálnej sieti Dr. Ai objavila fotografia so záhadným popisom: “Rieka. Most. Cesta. Odbíjanie hodín.” Jej zmiznutie prišlo krátko potom ako kritizovala čínsku vládu za ututlávanie kľúčových informácii. Začali už so spomínaními pokarhaniami a neskôr po prepuknutí vírusu Komunistická strana začala cenzurovať informácie. Navyše sa snažila v zahraničí rozširovať dezinformácie ako napríklad to, že nosičmi boli americkí vojaci. Aj v týchto časoch si prominentní politici myslia, že Čína zverejňuje zavádzajúce čísla týkajúce sa koronavírusu. Sama Dr. Ai pred svojim zmiznutím priznala, že “ľutuje, že o tom viac nehovorila” potom čo sa vírusom nakazali a podľahli mu jej kolegovia.

zdroj: dailymail.co.uk