Namiesto koronavírusu riešia LGBTQ+ komunitu. V Maďarsku chcú zrušiť právne uznanie transrodovým ľuďom!

V čase, keď celý svet bojuje s koronavírusom sa Maďarsko na čele s Viktorom Orbánom rozhodlo “bojovať” proti právam LGBTQ+ komunity. Chcú tak zrušiť právne uznanie transrodovým ľuďom a na všetky oficiálne dokumenty pridať kolónku “pohlavie pri narodení”. Všetky tieto kroky tak znemožnia normálne fungovanie transrodových ľudí v Maďarsku.

Majú to ozaj ťažké

“V Maďarsku musíte ukázať svoj občiansky preukaz, keď si idete požičať bicykel, kúpiť električenku alebo vyzdvihnúť zásielku na pošte. V zásade to znamená, že cudzím ľuďom odhalíte to, že ste trans. Dobrá verzia je taká, že sú ľudia s tým v poriadku ale sú aj situácie, keď sú ľudia nepríjemní,” hovorí o svojich skúsenostiach Ivett Ördög, 39-ročná transrodová žena žijúca v Budapešti. Poslankyňa Bernadett Szél tvrdí, že to čo sa snažia presadiť je “zlo” a iba “krok späť v čase”

 

Person With Man and Woman Face

Zdroj: pexels.com

 

Je to v rozpore s ľudskými právami

Zákon, ktorý zahŕňa pridanie novej kolónky do oficiálnych dokumentov, predstavuje potenciálnu hrozbu aj pre ľudí, ktorým sa úspešne podarilo svoje pohlavie oficiálne zmeniť. Experti na právo hovoria, že takýto zákon je v rozpore s judikatúrou európskych ľudských práv. Preto by teda podliehala “obhajobe” na Najvyššom maďarskom súde a Európskom súde ľudských práv (ECHR). Čo sa týka zmeny pohlavia, do roku 2016 všetko fungovalo ako tak hladko. No v posledných rokoch sa proces spomalil a žiadosti neboli vybavované tak rýchlo ako predtým. “Moja žiadosť tam bola rok a pre tento nový zákon bude úplne odmietnutá,” tvrdí Ivett. 

 

Boy and Girl Cutout Decals

Zdroj: pexels.com

 

Za slobodou odchádzajú do zahraničia

Problémom pre transrodových ľudí je aj zmena mena, ktorá je v Maďarsku legálna. Háčik je však v tom, že všetky povolené mená majú pridelené pohlavie. Navyše žiadne z nich nie je povolené pre obe pohlavia, čo znamená, že transrodová žena by musela mať stále mužské meno čo by odhalilo jej pohlavie. Mnoho transrodových ľudí tak odchádza do zahraničia, kde hľadajú svoje útočisko, keďže očividne v Maďarsku nie sú vítaní a sú každým dňom viac a viac diskriminovaní. Orbánov parlament v posledných rokoch vo svojich výrokoch na margo LGBTQ+ komunity pritvrdil a napríklad homosexualitu prirovnáva k pedofílii.

 

People Parading Street

Zdroj: pexels.com

 

Čo si o tejto téme myslíte Vy? Je tento návrh zákona podľa Vás diskriminačný? 

zdroj:theguardian.com