Odhalili sme, prečo vám treba na záchod v momente, keď výjdete na zimu

Všimli ste si niekedy, že cítite nutkanie čúrať viac, keď teplota klesá? Je dokázané, že je to celkom normálne a stáva sa to každému. Okrem toho to má aj fyziologické dôvody. Preskúmali sme príčinu tejto nepríjemnej situácie a našli sme pre vás odpoved‘.

Telo a voda

Why You Feel the Urge to Pee More When It’s Cold OutsideZdroj: Freepik

Aby ste začali lepšie chápať tento fyziologický fenomén, musíte vedieť, že telo má 2 hlavné spôsoby, ako eliminovať nadbytočnú tekutinu:

Potením: Ľudské telo vykonáva rôzne funkcie, ktoré vyžadujú energiu produkujúcu teplo. Teplé počasie a fyzické aktivity tiež zvyšujú telesnú teplotu, takže potenie funguje ako chladiaci systém.
Močom:

Voda, ktorú prijímame, sa vstrebáva tráviacim systémom a prechádza do krvi, odtiaľ sa prebytočná tekutina zachytáva obličkami a je vedená až do močového mechúra, aby sa vylúčila vo forme moču.
Najjednoduchší záver, ktorý z toho môžeme vyvodiť, je ten, že keď je zima, potíme sa menej, čo znamená, že ak vodu nevylučujeme potom, jediným spôsobom, ako telo vylúči nadbytočnú vodu, je močením. Aj keď toto je naozaj čiastočná pravda, vysvetlenie je o niečo komplikovanejšie a je spôsobené takzvanou diurézou.

Čo je diuréza?

Why You Feel the Urge to Pee More When It’s Cold OutsideZdroj: Freepik

Možno ste si všimli, že keď je teplo, vaše telo vyzerá nafúknuté, čo je spôsobené zadržiavaním tekutín. V zime nastáva opak: telo je stiahnuté a obvykle si nezachováva prebytočné tekutiny. Keď teplota klesá, dilatácia tela tiež klesá, sťahuje sa a zadržiava menej tekutín a preto vylučujeme moču omnoho viac. Telo reaguje na chlad a chráni sa tak, že posiela viac krvi do jeho stredu, kde sú orgány a znižuje jej tok do končatín.

Why You Feel the Urge to Pee More When It’s Cold OutsideZdroj: Pexels, Pixabay

To spôsobuje, že krvné cievy sa sťahujú, čím sa zvyšuje tlak (rovnaké množstvo krvi v menšom priestore), ktorý je vnímaný obličkami, ktoré majú za úlohu uvoľňovať tento krvný tlak odstránením nepotrebných tekutín, ktoré sa nakoniec premenia na moč. V skutočnosti je diuréza pomerne častá pri činnostiach pod vodou, napríklad pri potápaní, pretože potápači okrem toho, že čelia nízkym teplotám, v dôsledku hĺbky podliehajú zmene tlaku v prostredí.

Kedy by ste sa mali začať báť

Na to, koľkokrát denne močíte, vplýva veľa faktorov ako je strava, fyzická aktivita alebo príjem tekutín. Nie je možné určiť presné „normálne“ číslo, ale odhaduje sa, že človek močí v priemere 6 alebo 7 krát denne a raz v noci. Ak zistíte, že chodíte na toaletu viac ako priemerný človek a to najmä v noci, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.
Okrem toho existuje problém, ktorý sa nazýva urgentné močenie, ktoré sa vyznačuje neopísateľným nutkaním.

Môže to byť spôsobené infekciou močových ciest, infikovanou alebo zapálenou močovou trubicou, problémami nervov, alebo dokonca príjmom kofeínu.

Ak máte okrem príliš častého močenia aj iné ťažkosti alebo bolesť pri močení, stratu kontroly nad močovým mechúrom alebo ste zaznamenali zmenu farby moču, zvážte lekársku konzultáciu.

Zdroj: brightside.me