Podľa výskumov až 17,9% ľudí trpiacich koronavírusom nemá žiadne príznaky

COVID-19 (SARS-CoV2), viac známy pod menom koronavírus, je pandémia, ohrozujúca celý svet. V mnohých krajinách sveta je nakazených viac než jeden milión ľudí a mnoho ďalších prišlo o život. Podľa najnovších výskumov však vyšlo najavo, že ľudia nakazení koronavírusom o tom vôbec nemusia vedieť.

Vedci sa v posledných dňoch rozhodli skúmať asymptomatický pomer alebo percento ľudí, ktorí prenášajú  SARS-CoV2 bez preukázania akýchkoľvek príznakov. Tento pomer im môže pomocť vytvoriť si predstavu o tom, ako veľmi sa vírus skutočne rozšíril, ako lepšie kontrolovať šírenie choroby a aká môže byť skutočná miera úmrtnosti.

V časopise Eurosurveillance bola uverejnená štúdia, ktorú realizoval tím z Kjótskej univerzity (Kenji Mizumoto a Katsushi Kagaya), Oxfordskej univerzity (Alexander Zarebski) a Gruzínskej štátnej univerzity (Gerardo Chowell). Vedci analyzovali údaje z lode Diamond Princess. Loď mala 3 711 cestujúcich a členov posádky. Na začiatku februára bola celá lod‘ umiestnená do karantény po tom, čo bol cestujúci testovaný na koronavírus. Nakoniec, do 21. februára bolo až 634 ľudí, vrátane jedného karanténneho dôstojníka, jednej zdravotnej sestry a jedného úradníka, nakazených. Po zverejnení údajov z tejto plavby sa ukázalo, že nie všetci cestujúci boli testovaní – vykonalo sa len 3 063 testov. Ich analýzy odhadujú, že 17,9% infikovaných zostalo v asymptomatickom stave. 

Okrem stavu z výletnej lode tomu nasvedčuje aj štúdia, v ktorej sa analyzovali údaje od 565 japonských štátnych príslušníkov, ktorí boli evakuovaní z čínskeho mesta Wuhan. Výskumný tím, ktorý bol primárne z University of Hokkaido v Japonsku, zistil, že takmer tretina (30,8%) z tých, ktorí mali pozitívny test na SARS-CoV2, zostala asymptomatická.

Aj napriek miernym nedostatkom oboch štúdií, je jasne dokázané, že mnoho z nás nemusí vykazovať príznaky koronavírusu. Dbajme preto na zvýšenú hygienu, dodržiavanie ochrany tváre, rúk a karanténu.

Zdroj: Forbes.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Podľa výskumov až 17,9% ľudí trpiacich koronavírusom nemá žiadne príznaky”