štvrtok, 13 júna, 2024

Podľa výskumov až 17,9% ľudí trpiacich koronavírusom nemá žiadne príznaky

COVID-19 (SARS-CoV2), viac známy pod menom koronavírus, je pandémia, ohrozujúca celý svet. V mnohých krajinách sveta je nakazených viac než jeden milión ľudí a mnoho ďalších prišlo o život. Podľa najnovších výskumov však vyšlo najavo, že ľudia nakazení koronavírusom o tom vôbec nemusia vedieť.

Vedci sa v posledných dňoch rozhodli skúmať asymptomatický pomer alebo percento ľudí, ktorí prenášajú  SARS-CoV2 bez preukázania akýchkoľvek príznakov. Tento pomer im môže pomocť vytvoriť si predstavu o tom, ako veľmi sa vírus skutočne rozšíril, ako lepšie kontrolovať šírenie choroby a aká môže byť skutočná miera úmrtnosti.

V časopise Eurosurveillance bola uverejnená štúdia, ktorú realizoval tím z Kjótskej univerzity (Kenji Mizumoto a Katsushi Kagaya), Oxfordskej univerzity (Alexander Zarebski) a Gruzínskej štátnej univerzity (Gerardo Chowell). Vedci analyzovali údaje z lode Diamond Princess. Loď mala 3 711 cestujúcich a členov posádky. Na začiatku februára bola celá lod‘ umiestnená do karantény po tom, čo bol cestujúci testovaný na koronavírus. Nakoniec, do 21. februára bolo až 634 ľudí, vrátane jedného karanténneho dôstojníka, jednej zdravotnej sestry a jedného úradníka, nakazených. Po zverejnení údajov z tejto plavby sa ukázalo, že nie všetci cestujúci boli testovaní – vykonalo sa len 3 063 testov. Ich analýzy odhadujú, že 17,9% infikovaných zostalo v asymptomatickom stave. 

Okrem stavu z výletnej lode tomu nasvedčuje aj štúdia, v ktorej sa analyzovali údaje od 565 japonských štátnych príslušníkov, ktorí boli evakuovaní z čínskeho mesta Wuhan. Výskumný tím, ktorý bol primárne z University of Hokkaido v Japonsku, zistil, že takmer tretina (30,8%) z tých, ktorí mali pozitívny test na SARS-CoV2, zostala asymptomatická.

Aj napriek miernym nedostatkom oboch štúdií, je jasne dokázané, že mnoho z nás nemusí vykazovať príznaky koronavírusu. Dbajme preto na zvýšenú hygienu, dodržiavanie ochrany tváre, rúk a karanténu.

Zdroj: Forbes.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Prečítaj si aj

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Keď zistia, že je bohatý, chcú sa nasťahovať k synovi: títo rodičia vyvolali diskusiu

Všetci rodičia očakávajú, že jeho deti budú úspešnejšie ako...

Skutočný Príbeh: „Moja matka žiada, aby som otehotnela a dala dieťa sestre – ona nemôže mať deti.“

Keď sa tešíte na svadbu a odpočítavate dni jeden po druhom, myslíte len na to, aký dokonalý bude váš spoločný život so spoločným bytom,...

Svoj byt som si zariadila do socialistického štýlu. Vrátila som sa späť do roku 1986. Susedia ma stále navštevujú

Byt v socialistickom štýle je pre mnohých Slovákov snom aj nočnou morou. Niektorí z nás s takýmto zariadením stále bojujú, najmä keď si ho...

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z nás určite nespája s ničím príjemným. Bohužiaľ, niekedy sa tomu nedá vyhnúť.Ak ste už niekedy...
Verified by MonsterInsights