Talianski inžinieri premieňajú šnorchlovacie masky na ventilátory zachraňujúce život

Zatiaľ čo Čína riešila šírenie COVID-19 v rámci svojej krajiny, krajiny ako Taliansko a USA sa stali novými ohniskami pre koronavírus. Keďže počet infikovaných neustále rastie, zvyšuje sa aj dopyt po kvalifikovaných odborníkoch a potrebnom vybavení.

V reakcii na tento nedostatok, inžinieri ISINNOVE podnikli geniálny krok a spojili sa so športovým obchodom Decathlon a zdravotníckymi odborníkmi. Vytvorili celotvárové masky na šnorchlovanie, ktoré môžu byť napojené na lekárske dýchacie prístroje, ktoré pomáhajú ľuďom infikovaným vírusom COVID-19.

Zdravotnícke systémy na celom svete sú v kríze a keď nie je k dispozícii lekárske vybavenie, ľudia hľadajú alternatívy

Na inžinierov – Cristian Fracassi a Alessandro Romaiol z talianskej strojárskej spoločnosti ISINNOVA sa obrátila Dr. Renato Favero, bývalá hlavná lekárka nemocnice Gardone Valtrompia Hospital. Cieľom bolo pomôcť zmierniť súčasný nedostatok masiek C-PAP spôsobením pandémie COVID- 19.

Image credits: ISINNOVA

 

Masky používajú nemocnice pri subintenzívnej terapii. Keď sa COVID-19 dostal do Talianska začiatkom tohto roka, potreba týchto masiek sa zvýšila. Tieto masky sú v súčasnosti nedostatkovým tovarom. Dr. Favero navrhla úpravu ľahko dostupných potápačských masiek na masky, ktoré sa dajú pripojiť k vetraciemu prístroju.

Talianski inžinieri našli spôsob, ako premeniť masky na šnorchlovanie, na ventilačné masky, ktoré nemocnice zúfalo potrebujú


Talianska strojárska spoločnosť ISINNOVA spolupracovala so spoločnosťou Decathlon a lekárskymi expertmi na jej vytvorení a otestovaní

Image credits: Decathlon

Netrvalo dlho kým sa do projektu zapojil maloobchodný predajca so športovým tovarom Decathlon ako tvorca, producent a dodávateľ masky na šnorchlovanie Easybreath. ISINNOVA sa rýchlo zmocnila návrhov CAD. Preštudovala ich a vykonala potrebné úpravy vrátane návrhu a 3D tlače ventilov Charlotte a Dave – spojovacej časti medzi maskou a trubicami dýchacieho prístroja.

ISINNOVA na svojich webových stránkach napísala, že prototyp bol testovaný na jednom z ich kolegov v nemocnici Chiari a test bol úspešný. Samotná nemocnica tiež testovala zariadenie na potrebnom pacientovi a nová modifikovaná ventilačná maska prešla testom.

Image credits: FabFactory

Plány boli sprístupnené bezplatne, aby nemocnice v prípade núdze mohli o masky požiadať

Image credits: ISINNOVA


Na YouTube bolo tiež nahraté 5-krokové video s podrobnosťami o zostave

Image credits: Cristian Fracassi

Inžinierska spoločnosť bezplatne sprístupnila všetky plány a pokyny nemocniciam, aby ich mohli zostaviť a používať podľa svojich potrieb. Zatiaľ čo masky C-PAP začínajú na hodnote približne 100 EUR, nemocnice budú môcť kúpiť masky na šnorchlovanie, Easybreath od spoločnosti Decathlon za cenu 25 EUR a tlačiť 3D ventily samostatne. Uľahčí to riešenie krízy masiek a bude to tiež lacné riešenie.


Nevýhodou však je, že niektorí odborníci, masky na šnorchlovanie považujú za nebezpečné vzhľadom na to, že v prípade, že je k dispozícii nesprávny prívod vzduchu, existuje riziko nadmernej tvorby oxidu uhličitého vo vnútri masky. Aj napriek tejto myšlienke, ktorá rieši problém masiek, bude stále existovať problém s dostatočným počtom ventilátorov.

Image credits: Cristian Fracassi

ISINNOVA poznamenala, že masky by sa mali používať, ak už neexistuje iná možnosť, pretože masky nemajú žiaden certifikátv

ISINNOVA poznamenala, že masky ani spojovacie ventily nie sú certifikované, a preto by sa mali používať iba na základe absolútnej nevyhnutnosti. Podľa prehlásenia, ktoré uviedli na svojej webovej stránke zdôrazňujú, že táto myšlienka je určená zdravotníckym zariadeniam iba v ťažkých situáciách, keď nie je možné dodať oficiálne zásoby zdravotnej starostlivosti.

Odhaduje sa, že náklady na tento prístroj sú približne 25 EUR, čo je štyrikrát menej ako správne masky C-PAP

Image credits: Cristian Fracassi

Tieto masky môžu tlačiť a montovať iba kvalifikovaní odborníci. ISINNOVA si tiež patentovala ventil na zabránenie akýmkoľvek špekuláciám o cenách. Všetky pokyny a potrebné súbory sú uvedené na webových stránkach ISINNOVA.

Tu je celé video vysvetľujúce, ako zostaviť masku

Charlotte valve

how to obtain an emergency respiratory mask for assisted ventilation using a common snorkeling mask. https://www.isinnova.it/easy-covid19/?fbclid=IwAR0A2-CY0…