Žena s potravinovými alergiami prosí ľudí, aby nekupovali potraviny, ktoré zdraví ľudia nepotrebujú

Mladá žena s veľkým množstvom neznášanlivosti potravín a alergiami nalieha na ľudí, aby nekupovali jedlo určené pre tých, ktorí majú výživový problém, len pre naplnenie skríň.

Obyvatelia Spojeného kráľovstva a ľudia z celého sveta sa v posledných týždňoch zoznámili s pohľadom na pusté supermarkety, prázdne police a mrazničky.

Koronavírus spôsobil zbytočný nárast zásob kupujúcich, ktorý nakupovali v panike. Ide hlavne o cestoviny a toaletný papier napriek tomu, že supermarkety zostávajú otvorené a zásoby sa často dopĺňajú.
Zdá sa, že určité potraviny sa stali vyhľadávanými položkami.

Ak sa vám podarí vystopovať balíček cestovín zdá sa, že ste vyhrali v lotérii.


Keďže cestoviny ako penne a fusilli rýchlo miznú z regálov, balíček bezlepkových cestovín by sa mohol zdať ako ďalšia dobrá vec. 19-ročná Holly Enrightová nalieha na zákazníkov, aby premýšľali dvakrát predtým, ako chytia do rúk všetko, čo im supermarket ponúka.

Holly z Lincolnshire, je alergická na pšenicu, orechy, ryby, vajcia, kivi, ananás, sezam, pohánku, jačmeň a raž. Znamená to, že má veľmi špecifické stravovacie potreby a jej výber potravín je obmedzený.
Podobne ako väčšina ľudí aj Holly sa v poslednom čase snažila nájsť nejaké vhodné potraviny. Nedostatok potravín ako sú „zemiaky, kečup, čokoláda a mrkva“, necháva ju a jej rodinu v pasci počas pravidelných nákupov v mnohých supermarketoch. 

Holly pre UNILAD:

Moja strava je z dôvodu alergií výrazne obmedzená, takže mám tendenciu držať sa rovnakých jedál. Z tohto dôvodu moja mama vždy zaistí, aby sme mali dostatok daných potravín.

Keď potravinové zásoby nie sú na sklade, obchody posielajú náhradné potraviny, ale tieto náhrady nie sú pre mňa a moje alergie vhodné. Mama sa tak pokúša zaistiť, aby som mala doma dostatok jedla, ak k niečomu dôjde.


Vďaka plánovaniu svojej mamy, Holly ešte nebola ovplyvnená kupujúcimi v panike.

Obáva sa však, že v nasledujúcich týždňoch by mohla „spolu so zvyškom komunity alergikov a ľuďmi s intoleranciou“ s týmto bojovať.
Počas nedávnych nákupov si Holly všimla cestoviny v sekciách „free-from“, ktoré bolo obzvlášť ťažké nájsť. Teraz vyzýva ľudí, aby si pamätali, že tí, ktorí majú neznášanlivosť sa zriedka môžu obrátiť na alternatívy, ak by boli ich produkty vypredané.

Holly Enright urges people not to stockpile from Free From sections

Holly vysvetľuje:

Ľudia berú potraviny z uličiek „free-from“, pretože panikária, keď idú nakúpiť svoje bežné potraviny a vidia, že v obchode nie sú. V dnešnej dobe má bezlepkové pečivo a cestoviny veľmi podobnú podobu a chuť ako bežné pečivo a cestoviny, a preto ľudia nakupujú aj tieto potraviny. Chcú tak nahradili to, čo nedokážu nakúpiť vo svojich bežných uličkách. 


Holly spolu s dvoma ďalšími členmi domácnosti trpí astmou, a ak by sa nakazila​​koronavírusom, mohlo by to mať podľa Asthma UK ďalšie dopady na jej príznaky astmy.

19-ročná Holly sa rozhodla izolovať, a to v snahe zabrániť nakazeniu vírusom a zabrániť jeho šíreniu.

Holly opísala pocit z hromadenia zásob ako „skľučujúci“ a povedala:

Je dôležité nebrať jedlo z uličky „free-from“, ak nemáte vy alebo člen vašej rodiny potravinovú alergiu alebo neznášanlivosť.

Máme oveľa menej možností na výber pokiaľ ide o to, čo môžeme jesť. To znamená, že keď sa jedlo v uličkách „free-from“ vypredá, je pre nás veľmi ťažké nájsť alternatívy. Je to veľmi skľučujúce a frustrujúce vedieť, že nealergici alebo ľudia, ktorý nemajú žiadnu neznášanlivosť potravín jedia jedlo, ktoré je vyrobené špeciálne pre nás. Verejnosť musí myslieť na tých z nás, ktorí sa snažia nájsť alternatívy v časoch ako sú tieto.

19-ročná Holly povzbudila tých, ktorí hľadajú konkrétne potravinové výrobky, aby vyskúšali rôzne iné obchody, alebo aby jednoducho počkali, kým supermarkety nebudú mať doplnené police, aby našli čo potrebujú. Zdôraznila, že nedávny prudký nárast dopytu vedie k tomu, že obchody sa dopĺňajú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, takže zákazníci by nemali byť bez daných potravín príliš dlho.

Holly dodala:

Verejnosť by mala byť o tejto záležitosti informovaná.


Holly pokračovala v tom, že táto situácia je pre každého „ťažký a znepokojujúci“ čas a zdôraznila, že je teraz dôležitejšie viac ako kedykoľvek predtým „vzájomne si poskytovať podporu, byť trpezlivý a láskavý“ – môže to znieť ako klišé, ale je to tak.

Pokračovala:

Musíme myslieť na to, že to prežívame všetci a musíme byť k sebe rovnako súcitní a empatickí tak, ako sa len dá.
Zákazníci a používatelia služieb by mali byť láskaví a úctiví k tým, ktorí pracujú na miestach, ako sú maloobchodné zariadenia a nemocnice. Práve títo pracovníci ohrozujú svoje zdravie, aby nám pomohli zaistiť, čo potrebujeme v tento stresujúci čas najviac.


Ako uviedla Holly, empatia je v čase, akým je tento kľúčová, pretože musíme prejsť ešte ďalekú cestu, aby sme zistili, ako pandémia postihla ostatných. Musíme sa vzájomne podporovať, aby sme sa cez ňu dostali.
V čase, keď sa každý nachádza na tej istej lodi, nie je priestor na neúmyselné konanie alebo sebectvo. Dúfajme, že posolstvo Holly povzbudí ľudí, aby premýšľali dvakrát o tom, keď budú zhromažďovať „zásoby“.

zdroj:uniland.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Žena s potravinovými alergiami prosí ľudí, aby nekupovali potraviny, ktoré zdraví ľudia nepotrebujú”