Žena v priebehu jedného týždňa spala pod ťažkým paplónom. Takto to zmenilo jej život

Pamätáte si na tie pocity, keď ste sa počas chladných zimných dní prebúdzali pod celou horou paplónov? Určite ste sa cítili vyspatí a odpočinutí.

Už niekoľko storočí sa na terapeutické účely využívajú ťažké prikrývky – korekcie porúch správania redukcia úzkostí, depresie a nespavosti.

Faktom je, že ľahký dotyk rozrušuje nervový systém, no silné a mäkké dotyky ho naopak upokojujú. Vedci tento efekt nazývajú „vplyv hlbokého tlaku na telo“.

Počas tlaku na telo sa v organizme človeka zvyšuje hladina melatonínu a serotonínu, v dôsledku čoho sa náš nervový systém dokáže uvoľniť a človek pociťuje stav pokoja. To následne ovplyvňuje jeho kvalitu spánku.

Niet preto divu, že rodičia svoje deti zavinú do perín a je vysoko pravdepodobné, že sa v priebehu niekoľkých minút upokoja a zaspia.

Ťažké prikrývky sú prospešné pre ľudí, ktorí bojujú s úzkosťou, depresiou, posttraumatickým syndrómom či poruchami spánku. Majú význam aj pre tých, ktorí chcú rýchlejšie zaspať, lepšie spať a ráno sa zobudiť s dobrou náladou.

Toto je tip od ženy, ktorá spala pod ťažkým paplónom po dobu jedného týždňa:

„Bolo to skvelé, celých sedem dní som zažívala úžasný spánok!“

Po prebudení som si nemohla spomenúť na to, kedy som zaspala a ani to, čo sa mi snívalo. Aj v prípade, že som sa v noci zobudila, stačilo mi len pár minút, aby som znova zaspala. Moja nálada sa zlepšila, získala som viac energie, no nie som si istá, či to má súvis s paplónom.

Možno, že všetky tieto bonusy sú výsledkom dobrého a plnohodnotného spánku.“

Hmotnosť paplóna či prikrývky by mala mať v ideálnom prípade 10% vašej vlastnej váhy. Pamätajte si, že hmotnosť prikrývky by mala byť taká, aby ste pod ňou cítili príjemný tlak, nie ťažkosti s dýchaním či dokonca dusenie.

Ak hľadáte jednoduchý, prirodzený spôsob, ako znížiť stres a úzkosť, alebo len chcete zlepšiť váš spánok, prestaňte sa prehadzovať na posteli a zvoľte si ťažkú deku!

Počuli ste o týchto výhodách ťažkých prikrývok? Nezabudnite to vyskúšať aj na sebe a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti!

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Žena v priebehu jedného týždňa spala pod ťažkým paplónom. Takto to zmenilo jej život”