štvrtok, 13 júna, 2024

11 najlepších príkladov ľudí v škandinávskych krajinách, ktorí dodržujú odstup na verejnosti nie len počas karantény

Keď počujete názov krajiny, väčšina ľudí si ho okamžite spojiť s určitým druhom stereotypu. Čo ti napadne, keď počuješ Kanada? Stavíme sa, že to bude zdvorilosť miestnych ľudí. Holandsko je často spájané s tým, že ľudia sú pomerne vysokého vzrastu. Väčšinu ľudí nenapadne nič iné ako pizza, keď niekto spomenie Taliansko. Keď spomeniete názov ktorejkoľvek severskej krajiny mnohých napadnú, blonďavý ľudia a vôňa sladkého drievka.

 

Ukázalo sa, že existuje niečo, čo majú ľudia z týchto krajín radi viac ako je sladké drievko. Je to ich osobný priestor. Ľudia z Nórska, Švédska, Fínska a ďalších severoeurópskych krajín si stanovili trend dištancovania už dávno pred tým, ako sa rozšíril vírus.

 

Užívateľ Imgur LucasLux nedávno zdieľal niekoľko fotiek ľudí v severských krajinách, ktorí sa dištancovali niekoľko rokov predtým, ako sa to stalo bežné.

Image credits: LucasLux

Zatiaľ čo niektorí ľudia sa snažia prísť na to, ako ďaleko od seba musia stáť, ukazuje sa, že severskí ľudia tento trend určujú už dlhší čas. Niektoré z týchto fotografií zdieľaných používateľom Imgur LucasLux sú päť rokov staré. Dávno pred tým, ako bolo nariadené sociálne dištancovanie !

 

Zatiaľ čo zvyšok sveta sa snaží udržovať povinnú vzdialenosť, ktorá je odporúčaná kvôli pandémii koronavírusov.

Image credits: LucasLux

Severskí ľudia už celé generácie praktizujú sociálne dištancovanie.

LucasLux vysvetlil, že spoločenskou normou nie je byť v blízkosti ľudí, ktorých nepoznáte. “Skutočne sa nám nepáči, že nás prenasledujú aj zamestnanci v obchodoch. Ide o uvoľnenie mysle tým, že sa do vašej bubliny nedostanú ostatní.“ povedal. 

Image credits: LucasLux


A dobre sa smejeme na odporúčaniach týkajúcich sa spoločenského dištancovania, ktoré pretláčajú svetoví zdravotnícki úradníci.


„Keď nastúpite do autobusu, jednoducho si sadnete na voľné miesto na dvojitom sedadle, ak je k dispozícii. Ak v dispozícii nie je, jednoducho si sadnete na voľné miesto vedľa niekoho iného“ vysvetlil LucasLux. „Ak si sadnete vedľa niekoho, nechajte túto osobu na pokoji. Mohla by premýšľať o niečom dôležitom.“ povedal.

Image credits: LucasLux


Zdá sa, že si veľmi vážia svoj osobný priestor. Je to norma udržiavať si dostatočnú vzdialenosť ak si niekto číta v autobuse.


Multikultúrne mestá ako nórske hlavné mesto Oslo však nie sú také striktné pri tom, aby si ľudia udržiavali dostatočnú vzdialenosť medzi sebou. „Pri teplejšom počasí sa každý v Škandinávii stáva viac spoločenským a vzdialenosti sa trochu zmenšujú.“ 


Ak vás zaujíma čo sa stane, keď ľudia nastupujú do jedného autobusu, LucasLux má vysvetlenie.


Ukazuje sa však, že všetko nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Dena vo svojej štúdii o Švédsku vysvetlila, že stáť príliš ďaleko od niekoho nemusí byť ten najlepší nápad, pretože by ste mohli vyžarovať negatívny postoj a dojem. Avšak keď budete príliš blízko, môže to vyvolať nepríjemný pocit ľudí okolo vás. 

Image credits: LucasLux


V Škandinávii a Fínsku je neslušné sedieť vedľa niekoho, ak sú v autobuse úplne prázdne dvojité miesta.


„Podľa môjho názoru je toto všetko o úcte – rešpektujúc cudzinca, vedľa ktorého stojíte / sedíte a to tým, že sa s ním nerozprávate,“ povedala.

Image credits: LucasLux


LucasLux hovorí, že je to kultúrna vec – ľudia si len hlboko vážia osobný priestor.


„Neexistuje takmer žiadny spôsob ako zistiť, čo má táto osoba v úmysle, alebo či chce byť takýmto spôsobom vyrušená. Začatie konverzácie s cudzím človekom možno považovať za agresívne a rušivé,“ vysvetlila Dena.

Image credits: LucasLux

zdroj:boredpanda.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Prečítaj si aj

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z...

Keď zistia, že je bohatý, chcú sa nasťahovať k synovi: títo rodičia vyvolali diskusiu

Všetci rodičia očakávajú, že jeho deti budú úspešnejšie ako...

Skutočný Príbeh: „Moja matka žiada, aby som otehotnela a dala dieťa sestre – ona nemôže mať deti.“

Keď sa tešíte na svadbu a odpočítavate dni jeden po druhom, myslíte len na to, aký dokonalý bude váš spoločný život so spoločným bytom,...

Svoj byt som si zariadila do socialistického štýlu. Vrátila som sa späť do roku 1986. Susedia ma stále navštevujú

Byt v socialistickom štýle je pre mnohých Slovákov snom aj nočnou morou. Niektorí z nás s takýmto zariadením stále bojujú, najmä keď si ho...

Dávate toaletný papier na záchodovú misu na verejných toaletách? – Robíte veľkú chybu!

Používanie záchodovej misy na verejných toaletách si väčšina z nás určite nespája s ničím príjemným. Bohužiaľ, niekedy sa tomu nedá vyhnúť.Ak ste už niekedy...
Verified by MonsterInsights