Aká je najlepšia látka na ušitie rúška? Vedci tvrdia, že TENTO materiál je najlepší! Alergici ho milujú

Nosenie rúšok sa stalo súčasťou našich životov zo dňa na deň. Zohnať aspoň jedno bolo a stále je nereálne, keďže aj nemocnice, ktoré ich potrebujú najviac ich majú nedostatok. Preto je jednou z najlepších možností si rúško vyrobiť doma. V predchádzajúcich článkoch sme Vám ukázali pár nápadov ako na to. V tomto článku sa dozviete, ktoré látky na výrobu rúšok odporúčajú vedci.

 

ázijský, bezpečnosť, černoch

Zdroj: pexels.com

 

 

Vedci z Národného laboratória Argonne a vedci zo Chicagskej univerzity otestovali hneď niekoľko látok. Ich cieľom bolo zistiť vlastnosti mechanickej a elektrostatickej filtrácie jednotlivých látok. Tím skúsených vedcov tak prišiel na tom, že dobre priliehajúce rúško so zmesi rôznych látok je “to pravé orechové” na zastavenie šírenia nákazy. V laboratóriu otestovali hneď niekoľko bežných látok ako bavlna, hodváb, šifón, flanel, niekoľko syntetických látok a ich kombinácie.

 

Treba vrstviť!

Otestovali tak priepustnosť častíc od veľkosti 10 nanometrov až po 10 mikrometrov. Pre porovnanie, ľudský vlas má priemer 50 mikrometrov (1 mikrometer = 1000 nanometrov). Častice nového koronavírusu majú priemer od 80 do 120 nanometrov. Štúdia síce využila na testovanie menšie častice ale tak sú výsledky zaručené.

Teda ak látkou neprejdú ani menšie častice tak nimi neprejdú ani oveľa väčšie častice spôsobujúce koronavírus. Po sérii testov tak vedci prišli na to, že častice najlepšie filtrujú kombinácie a teda vrstvenie rôznych látok. “Filtračné schopnosti hybridných látok (ako napríklad bavlna-hodváb, bavlna-šifón, bavlna-flanel) boli vyššie ako 80% (pri časticiach menších ako 300 nanometrov) a vyššie ako 90% (pri časticiach väčších ako 300 nanometrov),” píše sa v závere štúdie. Vedci si myslia, že je to vlastne kvôli tomu, že vrstvením látok sa tak kombinuje mechanický a elektrostatický efekt na filtráciu častíc.

 

chrípka, covid-19, covid19

Zdroj: pexels.com

 

Rúško musí dostatočne priliehať

Mechanická filtrácia spočíva v tom, že látka fyzicky časticu zachytí. Preto sa vedci zhodli na tom, že preto je najlepšia bavlna, ktorá má vysoký počet vlákien, t. j. čím sú menšie diery v látke tým menej veľkých častíc cez nich prenikne. Čo sa týka elektrostatickej filtrácie, tá funguje trochu inak. Napríklad taký polyester, namiesto “kopnutia” kamaráta statickou elektrinou sa táto energia využije na udržanie častíc aerosólu v statickom prostredí. No na vysoké percento ochrany môžete ihneď zabudnúť ak Vám maska na tvári dostatočne neprilieha. Ak máte niekde medzierky zníži to rúšku efektivitu filtrácie až o 60%!

 

choroba, chrípka, covid-19

Zdroj: pexels.com

 

Z akej látky máte rúško Vy?

zdroj: sciencealert.com/