Ako si zlepšiť vzťah s dcérou, keď sa objaví vážny problém?

Keď deti vyrastú a začnú žiť oddelene od svojich rodičov, je to pre nich obrovská skúška. A v tomto prípade sa zriedkavé návštevy dospelých synov alebo dcér stali skutočnou oslavou pre ich rodičov.

Existuje však aj opačná situácia, keď dospelé deti naďalej žijú so svojimi rodičmi a stávajú sa skutočnou záťažou. V dôsledku toho sa vzťahy medzi najbližšími len zhoršujú, ale každý z nich sa bojí urobiť prvý krok k zlepšeniu.

Women Making PelmeniPexels

VZŤAH S DCÉROU

„Moja dcéra má 29 rokov. Nedávno som sa rozviedla s manželom a presťahovala som sa ku mne. Teraz sme sa tlačíme aj malým vnukom v jednoizbovom byte. Situácia nie je vôbec jednoduchá: dcéra sa často hnevá niekedy ja bez dôvodu, neberie ohľad ani na to, že popri tom musí vychovávať syna,“ hovorí Oľga.

„Snažila som sa žiť samostatne, ale bez úspechu. Hneď ako som v lete išla na chalupu, hneď za mnou prišla. Odišla som do mesta a ona ma nasledovala. Domáce práce sú na mojich pleciach. Moja dcéra hovorí, že sa jej nič nedarí urobiť…

Woman in Green V-neck Sweater Leaning on TablePexels

Akákoľvek konverzácia o bývaní sa končí tým, že navrhne kúpu

väčšieho bytu. Nechce počuť nič o tom, že by mala bývať sama. Samozrejme milujem svojho vnuka aj dcéru, ale v 54 rokoch chcem pokoj.

Pracujem v dvoch zamestnaniach. A keď je víkend, chcem relaxovať, byť sama, žiť v dome, kde sú veci na miestach, kam som ich dala. Je to až tak veľa?“

Slová Oľgy vyvolávajú dojem, že jej dcéra je úplne neschopná alebo neochotná prevziať zodpovednosť za svoj život, ako aj za život svojho malého syna. Možno, že v počas manželstva nebol tento nedostatok tak znateľný, ale v živote po rozvode sa objavil v nie príliš najlepšej situácii.

Young Woman Crying Pexels

Jednoducho povedané, dcéra chce, aby sa jej matka opäť stala rodičom malého dieťaťa, dokonca až dvoch naraz. Dcéra sa vedome alebo podvedome snaží emocionálne vyvinúť tlak na svoju matku, čo ju núti osvojiť si rodinný model, v ktorom je hlava rodiny Oľga a jej dcéra a vnuk sú dve malé bezmocné deti.

A v tomto prípade ju pokusy o útek od dcéry na chalupu alebo niekde inde nezachránia, pretože problém sa vyrieši až vtedy, keď sa táto 29-ročná mladá dáma naučí byť nezávislá. A to nie je ľahká práca.

Oľga sa rozhodne bojí zničiť svoj vzťah s dcérou, a preto sa snaží „vyhladiť ostré rohy“. To však problém nevyrieši, ale iba ho zhorší. Preto musí v sebe nájsť silu a odvahu, aby dokázala prijať radikálne opatrenia.

Black Handled Key on Key HolePexels

„Teraz sú obe ženy v slepej uličke. Existuje iba jedna cesta von – začať otvorene diskutovať o vzájomnom správaní. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť jasne hovoriť so svojou dcérou o podmienkach, ako a kedy si má nájsť vlastné bývanie,“ hovorí rodinná psychologička.

Samozrejme, dcéra, ktorá sa očividne bojí zmeny, bude nahnevaná. Možno sa pokúsi matku „potrestať“ napríklad tým, že s ňou prestane komunikovať. Je to potrebné nielen pre samotnú Oľgu, ale aj pre jej dcéru, ktorá sa musí naučiť riešiť svoje problémy a životné skúšky. Rodičia môžu pomôcť, ale nemali by robiť všetku prácu za dospelú ženu.

 

Pravdepodobne sa matka cíti previnilo, že nedokázala vychovať svoju dcéru lepšie, že ju nenaučila, ako sa vyrovnať so svojimi vlastnými problémami. Nesmiete však dovoliť, aby vás ovládli výčitky svedomia.

Nie je ľahké konfrontovať sa s dospelú dcéru, ktorá sa vami snaží manipulovať, ale ustúpenie a skrývanie sa pred ťažkými výzvami nevyrieši samotný problém. A postupom času to len sťaží a zlé vzťahy s dcérou sa ešte viac zhoršia. Preto je potrebné rozhodnúť o radikálnych zmenách čo najskôr, aj keď dcéra toto rozhodnutie prijíma nepriateľsky.

zdroj:realfamily.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako si zlepšiť vzťah s dcérou, keď sa objaví vážny problém?”