Na Novom Zélande porazili druhú vlnu Koronavírusu. Môže za to predsedníčka vlády

Predsedníčka vlády Nového Zélandu, Jacinda Ardernová, uviedla, že Nový Zéland znovu porazil koronavírus. Vláda tam aktuálne rokuje o zrušení všetkých zavedených opatrení.

Najväčšie mesto v krajine zažilo v auguste prudký nárast chorých a tak sa tam vláda rozhodla uzavrieť takmer všetky obchodné prevádzky na dlhé 3 týždne. Obyvateľom Nového Zélandu sa tak podarilo  zvíťaziť nad prvou vlnou koronavírusu počas karantény – trvajúcej 102 dní. Po opätovnom prijatí opatrení, je Ardernová presvedčená, že druhá vlna COVID-19 je definitívne potlačená.

Denník The Guardian uviedol, že Auckland sa po dlhých týždňoch boja s koronavírusom pripojil k zvyšku krajiny a aktuálne sa v meste nevyskytujú žiadne nové prípady nákazy. Počas dnešnej tlačovej konferencie, podľa spravodajcu NZ Herald, predsedníčka uviedla:

,,Viem, že dlhý a náročný boj proti koronavírusu zasiahol najmä obyvateľov Aucklandu, avšak my Novozélanďania sme boli a stále sme natoľko odhodlaní a trpezliví, že sa nám podarilo opäť COVID-19 spoločne poraziť. Náš päťmiliónový tím, ktorý je tentokrát o niečo viac unavený, robil to, čo sme od neho očakávali – obyvatelia dali hlavy dokopy a spoločne bojovali.“

Ardernová dodala: „Teraz je až 95% pravdepodobnosť toho, že pandémia COVID-19 sa u nás v tak silnej miere už viac neobjaví. Aj napriek tomu, že sa v krajine stále vyskytuje zopár nakazených, tento týždeň je výnimočným miľníkom.“

Vláda Nového Zélandu rozhoduje o zavedení najmiernejšej úrovne

boja s pandémiou, ktorá nezahŕňa žiadne obmedzenia pre spoločenské podujatia, žiadne sociálne obmedzenia a dokonca ani žiadne požiadavky na dodržiavanie bezpečnostnej vzdialenosti v reštauráciách a baroch. Zatiaľ čo sa vláda vzdala aj povinného nosenia ochranných rúšok, Ardernová vyzvala Novozélanďanov, aby dodržiavali stále rovnaké hygienické návyky – najmä minimálne 20 sekundové umývanie rúk.

„Nechcem, aby si ktokoľvek myslel, že COVID-19 sa od dnešného dňa na Novom Zélande neobjaví,“ dodala s tým, že zostať doma v prípade akýchkoľvek príznakov je podľa nej „aktom verejnej služby“.

Na celom Novom Zélande bolo od začiatku vypuknutia pandémie nakazených 1 855 ľudí. Počet obetí sa v krajine vyšplhal na 25. Viacerí zahraniční novinári tvrdia, že práve Nový Zéland patrí medzi krajiny, ktoré by mali napísať knihu o tom, ako sa správne vyrovnať s pandémiou.

Starosta Aucklandu, Phil Goff, vo svojom vyhlásení uviedol: „Je to skvelá správa pre podniky, ktoré budú schopné opäť vyrábať a predávať kvalitné produkty, čím sa ekonomika krajiny dostane na minimálne pôvodnú úroveň. Je to skvelá správa aj pre obyvateľov Aucklandu, ktorí si môžu vychutnať stretnutia s priateľmi či rodinou a zúčastňovať sa bežných spoločenských udalostí.“ 

Zdroj: unilad.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na Novom Zélande porazili druhú vlnu Koronavírusu. Môže za to predsedníčka vlády”