Na Novom Zélande porazili druhú vlnu Koronavírusu. Môže za to predsedníčka vlády

Predsedníčka vlády Nového Zélandu, Jacinda Ardernová, uviedla, že Nový Zéland znovu porazil koronavírus. Vláda tam aktuálne rokuje o zrušení všetkých zavedených opatrení.

Najväčšie mesto v krajine zažilo v auguste prudký nárast chorých a tak sa tam vláda rozhodla uzavrieť takmer všetky obchodné prevádzky na dlhé 3 týždne. Obyvateľom Nového Zélandu sa tak podarilo  zvíťaziť nad prvou vlnou koronavírusu počas karantény – trvajúcej 102 dní. Po opätovnom prijatí opatrení, je Ardernová presvedčená, že druhá vlna COVID-19 je definitívne potlačená.

Denník The Guardian uviedol, že Auckland sa po dlhých týždňoch boja s koronavírusom pripojil k zvyšku krajiny a aktuálne sa v meste nevyskytujú žiadne nové prípady nákazy. Počas dnešnej tlačovej konferencie, podľa spravodajcu NZ Herald, predsedníčka uviedla:

,,Viem, že dlhý a náročný boj proti koronavírusu zasiahol najmä obyvateľov Aucklandu, avšak my Novozélanďania sme boli a stále sme natoľko odhodlaní a trpezliví, že sa nám podarilo opäť COVID-19 spoločne poraziť. Náš päťmiliónový tím, ktorý je tentokrát o niečo viac unavený, robil to, čo sme od neho očakávali – obyvatelia dali hlavy dokopy a spoločne bojovali.“

Ardernová dodala: „Teraz je až 95% pravdepodobnosť toho, že pandémia COVID-19 sa u nás v tak silnej miere už viac neobjaví. Aj napriek tomu, že sa v krajine stále vyskytuje zopár nakazených, tento týždeň je výnimočným miľníkom.“

Vláda Nového Zélandu rozhoduje o zavedení najmiernejšej úrovne

boja s pandémiou, ktorá nezahŕňa žiadne obmedzenia pre spoločenské podujatia, žiadne sociálne obmedzenia a dokonca ani žiadne požiadavky na dodržiavanie bezpečnostnej vzdialenosti v reštauráciách a baroch. Zatiaľ čo sa vláda vzdala aj povinného nosenia ochranných rúšok, Ardernová vyzvala Novozélanďanov, aby dodržiavali stále rovnaké hygienické návyky – najmä minimálne 20 sekundové umývanie rúk.

„Nechcem, aby si ktokoľvek myslel, že COVID-19 sa od dnešného dňa na Novom Zélande neobjaví,“ dodala s tým, že zostať doma v prípade akýchkoľvek príznakov je podľa nej „aktom verejnej služby“.

Na celom Novom Zélande bolo od začiatku vypuknutia pandémie nakazených 1 855 ľudí. Počet obetí sa v krajine vyšplhal na 25. Viacerí zahraniční novinári tvrdia, že práve Nový Zéland patrí medzi krajiny, ktoré by mali napísať knihu o tom, ako sa správne vyrovnať s pandémiou.

Starosta Aucklandu, Phil Goff, vo svojom vyhlásení uviedol: „Je to skvelá správa pre podniky, ktoré budú schopné opäť vyrábať a predávať kvalitné produkty, čím sa ekonomika krajiny dostane na minimálne pôvodnú úroveň. Je to skvelá správa aj pre obyvateľov Aucklandu, ktorí si môžu vychutnať stretnutia s priateľmi či rodinou a zúčastňovať sa bežných spoločenských udalostí.“ 

Zdroj: unilad.co.uk